Burun estetiği hakkında soru cevap

Burun estetiği hakkında soru cevap

Sizce yaş burun estetiği ameliyatlarında önemli midir?

Burun ameliyatlarında kas iskelet sisteminin gelişiminin tamamlaması gerektiği için çocuklarda kemik gelişiminin tamamlanması beklenir. Burun estetiğinde yaştan daha çok kemik ve kıkırdak yapısının gelişimi esas alınır. 16 yaşından itibaren kemik yapısına bağlı olarak ameliyat değerlendirilebilir. Plastik cerrahide net bir üst sınır olmasa da ilerleyen yaşlarda anestezinin ve postoperatif komplikasyonların artabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.Hastanın genel durumu incelenerek ve tahlilerle desteklenerek, anestezi almasına engel olacak farklı rahatsızlıkları bulunmuyorsa estetik cerrahi yapılabilmektedir.

Hangi durumlarda burun estetiği ameliyatı öneriyorsunuz?

Burun estetiği ameliyatı, hem görsel hem de sağlık problemleri açısından başvurulan bir operasyondur. Biz plastik cerrahlar hem estetik hem de fonksiyonel açıdan burnu düzelterek daha güzel görünen ve daha iyi nefes alan bir burun ortaya çıkarıyoruz. Bunun dışında travmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluğunu düzeltmek amaçlı burun estetiği ameliyatları da yapılmaktadır. Burnun kemerli olması, uzun olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi şikayetlerden dolayı burun estetiği yapılabilmektedir.

İdeal bir burun ne kadar kalkık olmalı?

Karşıdan bakıldığında burun delikleri gözükmeyecek kadar kalkık burun ideal bir burundur.

Erkek ile kadın arasında burun ameliyatı açısından bir fark var mı?

Erkek ve kadın burnu arasında estetik açıdan farklılıklar mevcuttur. Genel kriterler burnun dudakla yaptığı açıdır. Erkeklerde bu açı yaklaşık 90 derece iken kadınlarda biraz daha yüksektir. Özetle: kadın burnunun erkeğe oranla daha kalkık olması beklenir. Estetik cerrahi açısından uygulanan prensipler kadın ve ekekte aynıdır, ancak burada ölçü ve açıların miktarı değişkenlik göstermektedir. Erkeklerde burnun ucu ve genişliği kadınlara göre daha belirgindir. Burun sırtı ile burun ucu geçişinin daha az belirgin olması ve burnun dudak açısının kadınsı görünümde olmaması beklenir.

Hastalara burun estetiği ameliyatı için doktor seçerken nelere dikkat etmesini önerirsiniz?

Burun estetik ameliyatı yaptırma kararını veren hasta, burnunda nelerin değişmesini istediğini, doktor da hastaya neleri değiştirebileceği konusunda fikir ve bilgi vermelidir. Hekim 2 ve 3 boyutlu teknolojik araçları kullanarak plastik hastasına operasyon sonrası görünümünün yaklaşık olarak nasıl olacağını göstermelidir. Ben, 3 boyutlu Crisalix simülasyon teknolojisini ile ve ayrıca bilgisayar üzerinde photoshop uygulaması ile hastalarıma bu hizmeti sunuyorum. Uzman ve konusunda deneyimli bir plastik cerrah burun içerisindeki nefes almayla ilgili problemleri de rahatlıkla çözebilir.

Kemerli burunlara estetik cerrahi uygulaması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Genellikle estetik ameliyatlarına yönelik talep kemerli burun üzerinden alınmaktadır. Kemerli buruna sahip hastalarda burnun kemerindeki kemik ve kıkırdaktaki fazlalık eskisi gibi törpülenerek ve çekiçle kırılarak değil ultrasonik piezo cihazı ile letdownn tekniği ile korunarak yapılıyor. Letdown tekniği ve Piezo teknolojisi ile burun çatısı ve burun sırtındaki estetik çizgiler korunarak çok daha doğal ve mükemmel bir burun yaratılabiliyor.

Burun ucu estetiği nedir?

Burun ucu estetiği; burun ucundaki kıkırdakların şekil verilerek yapıldığı bir ameliyattır. Burun ucundaki kıkırdaklar şekillendirilerek burun ve dudak açısı artırılabilir, azaltılabilir, burun ucu kibarlaştırılabilir. Burun ucuna müdahele yapılırken burun deliklerine de estetik müdahale yapılabilmektedir. Bu işlem; kemeri olmayan ama burnunun ucu düşük olan, burun delikleriyle ilgili problemi olan ya da burun ucu çok geniş olan hastalarda klinik ortamında lokal aneztezi ile bile yapılabilen bir yöntemdir.

Septum deviasyonu estetik cerrahi ameliyatı ile birlikte yapılabilir mi?

Septum deviasyonu yani burun orta hattındaki bu kıkırdak veya kemik kısmın bir tarafa doğru eğik olması, nefes alma bozukluklarının sebeplerinden bir tanesidir. Buradaki eğrilik önde veya arkada olabilir. Hangi tarafa eğrilik varsa o taraftaki pasaj daralı ve nefes almakta güçlük yaşanmasına neden olmaktadır. Burun eti ve septum eğrilikleri burun estetiği ile eşzamanlı plastik cerrahi uzmanı tarafından ameliyat edilebilir.

Burun estetiği ameliyatlarında hangi tekniği uyguluyorsunuz?

Genel olarak burun estetiğinde kullanılan teknikler, açık teknik veya kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Açık ve kapalı teknikle gerçekleştirilen cerrahilerin duruma göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Revizyon hastaları dışında genellikle Letdown kapalı burun ameliyatı yönetemini tercih ediyorum.

    Açık rinopilasti; Burun delikleri arasının alt kısımdan küçük bir kesi ile açılarak gerçekleştirilmektedir. Bu kısmın açılması cerraha daha geniş bir görüş açısı sağlanmaktadır. Genelde kıkırdak ve kemikte uygulanan işlemler kapalı teknikle ile aynıdır. İleri düzeyde deformitesi olan veya sekonder veya revizyon cerrahi dediğimiz geçirilmiş estetik operasyon hikayesi olan hastalarda açık rinoplasti tekniği tercih edilebilmektedir.

   Kapalı rinoplasti; Kapalı burun estetiğinde kesiler burun deliklerinin içindedir. Letdown kapalı burun ameliyatı tekniği ile iyi yapılan ameliyatlarda bir dikiş izi kalma ihtimali bulunmamaktadır. Ayrıca açık rinoplasti yöntemine göre iyileşme süresi nispeten çok daha kısadır, şişlik 3. günden sonra çok azalır ve morluk beklenmez. Kapalı burun ameliyatlarımı ultrasonik piezo teknolojisi ile yapıyorum ve bu da hastlarımın ameliyat sonrası memnuniyetini ve konforunu artırıyor.

Burun törpüleme işlemi yapıyor musunuz?

Burun törpüleme işlemi yapmıyorum, burun sırtını koruyarak ameliyatlarımı yapıyorum. Çünkü burun sırtının estetik çizgilerinin kusursuz ve orijinal bir yapısı vardır. Bunu bozduğumuzda asla aynı doğallığı veremiyoruz. Bu yüzden mümkün olduğunca, doğal ve havalı bir görünüm için, bunu korumak gerekiyor. Artık Letdown rinoplasti tekniği ve Piezo teknolojisi ile bunu çok iyi koruyarak küçültebiliyoruz ve ideal şekline getirebiliyoruz.

Sizce ideal bir burun nasıl olmalı?

İdeal bir burun hastanın yüzü ile orantılı olan burundur. Sanatta bir bütünün parçaları arasındaki oranların uyumunun estetik karşılığı matematiksel olarak altın oran olarak nitelendirilir. Burun estetiğinde hastaların istekleri de baz alınarak altın oranın korunmasına özen gösterilmeye çalışılmakla birlikte mevcut varyasyonları da göz önünde bulundurulmaya çalışılır. Bunu daha iyi anlatabilmek için estetik cerrahlar planladıkları burnu hastalarına, çeşitli 2 boyutlu veya 3 boyutlu uygulamalarla gösterebilmektedir. Kliniğimde hastalarımıza 3 boyutlu sunum 3D Crisalix kullanarak yapılıyor. Hastalarıma ameliyat sonrasına en yakın sonucu ameliyat öncesinde sunmaya ve kaygılarını yok etmeye çalışıyorum. Hastam ile bu uygulamalar üzerinde fikir alış verişinde bulunarak yapılacak burnun son şeklini belirliyorum. Her ne kadar hastanın istekleri öncelikli olsa da yüzün oranları dikkate alınarak hareket etmek gerekir. Çok büyük bir burnu çok küçük hale getirmek cildin bu tür bir operasyona uyum sağlaması konusunda problemler yaratabilir ve istenen sonuçlar açısından tatminkar sonuçlar yaratmayabilir. Sanal ortamda ön görülen sonuçlar, operasyon sonrası sonuçlar ile paralellik göstermesi ve gerçekçi olmaya çalışmak operasyon sonrası hasta ve hekim arasındaki güven ilişkisi açısından önemlidir.

Burun ameliyatı öncesi hastaların dikkat etmesi gerekenler unsurlar nelerdir?

Burun ameliyatlarında kanamanın mümkün olduğu kadar az olması istenir. Estetik cerrahi sırasında özel ilaçlarlar kullanılarak bu ortamın yaratılması sağlanmaktadır. Bununla birlikte hastanın da ameliyat sürecinden önce dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır:

 • Ameliyat öncesi estetik cerrahiyi gerçekleştirecek doktor ve anestezi uzmanına kullanıldığınız ilaçlar ve genel sağlınızla ilgili bütün detayları bildirmelisiniz.
 • Operasyona gelirken; takı ve aksesuarları çıkarmalı, makyaj ve tırnaklardaki ojeleri temizlemelisiniz.
 • Aspirin gibi kanı sulandıran ilaçları doktor kontrolünde en az 1 hafta önce kesebilirsiniz.
 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız doktorunuzla bu durumu paylaşmalısınız.
 • Yeşil çay gibi bitki çayları kanamayı artırabileceği için ameliyat öncesi kanamaya neden olacak yiyecek ve içeceklerden uzak durun. (Zencefil, zerdeçal, sarımsak, kırmızı şarap, bazı tür biberler, zeytinyağı)
 • Kadınların regl dönemleri tıbbı açıdan ameliyata engel durum olmasa da sonrasında oluşabilecek ödemi artırabileceğinden bu dönemlerde cerrahi uygun değildir.
 • Sigara, iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebileceği için bu açıdan hastaya bilgi verilmeli.

Burun ameliyatı sonrası hastaların dikkat edilmesi unsurlar nelerdir?

 • Yara iyileşme sürecinde, güneşin etkisi ve bronzlaşmayla birlikte cerrahi uygulanan bölge renginin daha koyu hale gelebilme ihtimali bulunmaktadır. Güneşin etkisinden korunmak için doktorun tavsiye edeceği güneş koruyucu kremler ve şapka kullanılmalıdır.
 • Yaz aylarında daha çok kullanılan güneş gözlüklerinin ameliyattan sonra kullanılmaması gerekmektedir. Numaralı gözlükler için de aynı koşullar geçerlidir.
 • Ameliyattan sonra denize ve havuza, plastik cerrahınızın önerdiği bir süre boyunca girilmemesi gerekir.
 • Dr. unuz önerdiği şekilde burun masajlarının düzenli yapılması gerekmektedir.
 • Sigara içilmesi iyileşme sürecini yavaşlatacaktır.
 • Burun içi spreyler alerjen durumları minimize edeceği için mümkünse tampon öncesi değilse sonrası tavsiye edilir.

Burun ameliyatları kaç saat sürebiliyor?

Septum eğriliği ya da komplike bir sorun yoksa ideal bir burun ameliyatı süresi 2-3 saat arasıdır. Sadece burun ucu şekillendirilecekse bu işlem daha da kısalabilir. Ancak burun estetiği ile birlikte burun içinde bir deformite, revizyon (seconder) cerrahi denilen daha önce ameliyat olmuş hastaya, kaburga kemiklerinden grefti (kıkırdak) alınarak yeniden burun yapmak gibi komplike cerrahilerin süresi 4-5 saate kadar uzayabilmektedir.

Burun ameliyatı sonrası yara izi kalır mı?

Açık teknik burun ameliyatlarında burun delikleri arasında küçük bir kesi açılarak gerçekleştirildiği için, burun estetiği sonrası burnunuzun bu kısımda çok hafif bir iz kalma ihtimali bulunmaktadır. Yara iyileşmesi kişiden kişiye değiştiği için bu iz herkeste aynı gözükmemektedir. Kapalı teknikle gerçekleştirilen kapalı burun ameliyatlarında dışarıdan görülebilen bir iz bulunmamaktadır.

Burun ameliyatı sonrası oluşan şişlik ve morluklar ne kadar zamanda geçer?

Yeni teknolojilerle birlikte özellikle Piezo cihazı ile yaptığım kapalı burun ameliyatlarında şişlik çok düşük oranda olsa da morluk çoğu zaman olmamaktadır. Ameliyattan sonraki 2-3. gün genellikle şişlikler ve ödem en üst seviyede olur. Hastaların çoğunluğunda ödemin büyük kısmı ilk 1 haftada geçerken, 3. haftaya ödemin çok az bir kısmının kalması öngörülür. Şişlikler hastanın cinsiyeti, cilt yapısı, yaşı, yüz ve burun yapısına göre hastadan hastaya değişmektedir. Genellikle tercih ettiğim Letdown kapalı burun ameliyatlarının sonrasında morluk ve şişlikler açık burun ameliyatlarına kıyasla çok azdır.

Burun ucu düşmesi nedir?

Burun ile dudak arasındaki açının zamanla azalması, burun ucu yüksekliğinin kaybı, burun ucu düşmesi olarak değerlendirilir. Özellikle septum cerrahisinde eğrilmiş olan kıkırdak burun ucuna yakın yerleşimde ise ve bu bölge çıkarıldıktan sonra, burun ucu desteği zayıflamış ve tedbir alınmamışsa zaman içerisinde burun ucu yükseklik kaybı ve burun dudak açısının azaldığı burun ucu düşmesi kaçınılmazdır. Bu tür hastalarda burun ucunu destekleyecek uygulamalar ile durum engellenebilir. Bazen de hastalar tarafından operasyon sonrası erken dönemde ödem nedeniyle daha yüksek görünen bu açı, ödem azalınca bir miktar azalır ve hasta bunu burun ucu düşmesi olarak değerlendirebilir. Kapalı atravmatik teknikler ile yapılan burunlarda ödem daha az olduğu için ve burun ucu bağları korunduğu için belirgin bir değişiklik göstermez.

Letdown Rinoplasti operasyonlarında kullanılan teknikler burnun uzun yıllar aldığı şekli koruması üzerine planlanmaktadır. Cerrahın doğru teknikle gerçekleştirdiği operasyonların ardından burun ucunda düşme yaşanmamaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastalara nelere dikkat etmesini önerirsiniz?

Burun estetiği ameliyatı sonrası özelliklle ilk 15 gün travmalardan, eğilerek kan basıncını artırabilecek duruşlardan ve aktivitelerden uzak durmaları gerekir.

 • Ameliyat sonrası burnu travmalardan korunulmalı
 • Şişlikleri azaltmak için yatarken 2 yastık ile başı mümkün olduğu kadar yükseltilmeli
 • Kan sulandırıcı ilaç ve yiyeceklerden uzak durulmalı
 • Ameliyat sonrası en az 10 gün normal aktivitelerden, 4 hafta ise ağır sporlardan uzak durulmalı
 • Ameliyattan sonrası burnunuzu koruyan alçı ya da atellerin ıslanmamasına özen gösterilmelidir, bir süre banyoda baş kısmının yıkanmaması önerilir (alçı çıkıncaya kadar).)
 • İlk 3 ay ameliyatı sonrası gözlük kullanılmamalıdır.
 • Düzenli beslenmek ve düzenli uyumak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Dişlerin sert ve hızlı fırçalanması, burun tabanında hassasiyete neden olabilir.

Burun estetiği sonrası masaj yapılmalı mıdır?

Burun estetiği sonrasında burun sırtı boyunca ve burun kanatlarından göz kenarlarına doğru tek yönlü sıvazlama şeklinde masaj uygulamaları hastaya önerilebilir. Masaj uygulamasının mantığı bu bölgedeki dolaşımın mekanik olarak baskı yapılarak artırılması işlemidir. Sirkülasyonu hızlandırmak yara iyileşmesini hızlandırdığı şeklinde düşünülebilir.

No Comments

Post A Comment