plastik cerrahi botoks yaptıran kadın

Botulinum Toksin (Botoks) Nedir?

Botoks, clostridum botulinum bakterisinden üretilmiş bir egzotoksindir. Bu toksin sinir uçlarından kasların kasılması için gerekli maddelerin salınmasını engellemektedir. Böylece kırışlıkları açmakta, yeni kırışıklık oluşmasını azaltmakta daha genç ve parlak bir görünüm sağlanmaktadır. Daha çok estetik olmak üzere birçok tıbbi alanda botoks kullanılmaktadır.

Kırışıklıklar neden oluşur?

 • Yaşlanmayla birlikte yüz kaslarının kuvvetleri artmaktadır. Kasların daha güçlü kasılmasıyla birlikte deride daha fazla kırışıklık meydana gelmektedir.
 • Konuştuğumuzda, güldüğümüzde, şaşırdığımızda ya da güneşe çıktığımızda gözlerimizi kısarak mimik kaslarımızı kullanmaktayız. Mimik kaslarının sürekli kullanımına bağlı olarak yüzde kırışıklıklar oluşmaktadır.
 • Genetik yatkınlığa bağlı olarak erken oluşan kırışıklıklar da mevcuttur.

Bu kırışıklıkları engellemenin en kolay ve konforlu yolu cerrahi gerektirmeyen botox işlemidir. Botoks, anatomiyi çok iyi bilen işin ehli kişiler tarafından yapılmadığı takdirde istenemeyen sonuçlar doğurmaktadır. Uygun dozlarda yapıldığım taktirde kesinlikle ifade de bir değişiklik yada donukluk oluşması söz konusu değildir.

Günümüzde neredeyse kadınlar kadar erkeklerde botoks uygulaması yaptırmaktadır. Erkeklerde botoks uygulaması yaparken iyi bir planlama yaparak maskülen ifadeyi bozmayacak şekilde yüz hatlarına uygun olarak yapılmalıdır.

 

Botoks için yaş sınırı nedir?

Botoks için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ortalama 30’lu yaşlarda başlanabilir. Fakat daha erken yaşlarda ciddi kırışıklığı olanlara da yapılmaktadır. Kasların kasılmaları ne kadar erken zamanda başlatılırsa kırışıklıkların oluşması da o kadar engellenmiş olur. İleri yaşlarda kırışıklıklarla birlikte derinin esnekliğinin de bozulmasıyla sarkmalarda meydana gelmektedir. Bu durumlarda artık botoks tek başına etki etmeyecektir. Kombine işlemlere ya da cerrahi yöntemlere başvurmak gerekmektedir.

 

Botox uygulama alanları nelerdir?

 1. Kırışıklık tedavisi
 • Alın çizgileri
 • Kaş arası çizgileri
 • Göz çevresi çizgileri
 • Dudak çevresi çizgileri
 • Burun kökü kırışıklığı
 • Boyun çizgileri

 

 1. Yüz şekillendirme
 • Kaş kaldırma
 • Masetter botox
 • Yüz asimetrisi düzeltme
 • Gülme ile diş etlerinin görünürlüğünün azaltılması
 1. Aşırı terleme tedavisi
 2. Migren tedavisi

 

Botoks nasıl uygulanır?

İşlem öncesi hastadan ayrıntılı anamnez ( tıbbi bilgi) alınır. İşlem hakkında bilgilendirme yapılarak fotoğraflar çekilir. Hastadan işlemi kendi rızası ile kabul ettiğine istinaden onam formu doldurulur. Cilt temizliği yapıldıktan sonra lokal anestezik krem sürülüp 10 dk. beklenir. Botox uygulanacak bölgelerin çizimi yapılarak işleme başlanır. İlacın doğru kas içine yapılması çok önemlidir. İşlem yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Uygulama sonrası hastanın ilk 4 saat başını aşağı eğilme hareketi yapmaması, yüzünü yıkamaması ve makyaj yapmaması gerekmektedir. İşlem bölgesine masaj uygulanmamalıdır. işlem sonrasında alkol tüketilmesi önerilmemektedir. Botoksun ilk etkileri 2-3 gün içerisinde görülmeye başlar ve tam etkinin görülmeye başlaması 7-10 bulabilir. Hasta 10 gün sonra kontrole çağırılarak gerekirse ek doz yapılabilir. İşlem tamamen geri dönüşümlü bir işlemdir. İşlemin etkisi 6-9 ay aralığına kadar sürmektedir. En çarpıcı etkileri, ilk 3 aylık süreçte görülür.

 

Görüşmeye başla
Bize yazın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?