designed by Valuavitaly - Freepik.com

Hamilelik sürecinde alınan kilolar ve doğum sonrasında vücutta oluşan deformasyonlar ile başınız dertteyse uzmanlar doğum öncesine mucize dönüş için annelik estetiğini öneriyor. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Vasfi Çelik annelik estetiği hakkında önemli bilgiler verdi.

Annelik estetiği nedir?

Doğum sonrasında karın bölgesinde çatlaklar, memede sarkma ve hacim kayıpları, ciltte sarkıklıklar, bölgesel yağlanma gibi vücutta bir takım deformasyonlar meydana geldiğini dile getiren Opr. Dr. Vasfi Çelik, “Annelik estetiği, doğum sonrası vücutta oluşan bütün bu deformasyonların giderilmesine yönelik yapılan estetiklerin bütünüdür. Bu uygulama, kişinin annelik öncesindeki vücuduna kavuşması için önemli bir fırsat sunar. Bu da birkaç cerrahi işlemin tek seferde uygulanması ile kısa sürede hedefe ulaşmayı amaçlar” dedi.

Annelik estetiğinde hangi teknikler uygulanır?

Annelik estetiğinde birkaç cerrahi işlem uygulandığına dikkat çeken Çelik, “Bu operasyon sırasında genel olarak liposuction, meme estetiği ve karın germe gibi işlemler uygulanır” diye konuştu.

• Liposuction: Liposuction’ın vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyat olduğuna vurgu yapan Opr. Dr. Vasfi Çelik, “Liposuction, kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Anne estetiği operasyonunda, karın germe ameliyatından önce uygulanan liposuction daha formda bir görüntü oluşturarak düzgün vücut hatlarına sahip olmayı amaçlar” ifadelerini kullandı.

• Karın GermeVasfi Çelik karın germe işlemi ile ilgili olarak, “Orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Bu işlem sırasında, karın bölgesindeki fazla deriler ya da çatlak kısımlar çıkartılır. Doğuma bağlı karın kaslarında oluşan deformasyon düzeltilir” dedi.

• Meme Dikleştirme ve Büyütme: Meme dikleştirme ve büyütme tekniği hakkında bu işlemlerin annelik estetiğinde önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Çelik, “Çünkü doğum sonrası emzirme döneminde büyüyen ve şişen memeler, emzirme sonrasında hacim kaybetmeye ve sarkmaya başlar. Her iki memenin eşit hale getirilmesi veya hacminin artırılması için günümüzde en geçerli yöntem silikon protezlerdir. İşlem, meme içerisine silikon protezlerin yerleştirilmesi ve birtakım cilt yumuşak doku çıkarılması işlemlerinin kombinasyonlarıyla gerçekleştirilir” şeklinde konuştu.

Annelik estetiği ne zaman yaptırılmalı?

Kafalarda oluşan önemli sorulardan biri de annelik estetiğinin doğumdan ne kadar süre sonra yapılacağı konusudur. Opr. Dr. Vasfi Çelik konuyla ilgili olarak, “Bu operasyonu doğumdan 6 ay sonrasında yapılmasını öneriyoruz. Ancak anne bu süreçte emzirmeye devam ediyorsa bebeğin sütten kesilmesini beklemesi ve doktoruna danışması beklenmektedir. Öte yandan bu ameliyatı yaptıran kişi operasyondan 1 yıl sonra yeniden gebelik planlayabilir” ifadelerini kullandı.