plastik-cerrahi-genital-estetik

Zaman hızla akıp geçiyor ve biz çoğu kez anı kaçırıyoruz. Kadın doğası gereği zamanı yakasından tutup durdurmak istiyor. Çünkü istesek de istemsek de değişiyoruz. Çeşitli nedenlerle vücudumuzdaki bu değişimleri fark ettiğimizde ise hemen çözüm arayışına giriyoruz. Emin olun artık sorunlarınıza mükemmele yakın çözümler bulmanız çok basit. Kendinizi güzel bulmadığınız dönemlerden geçiyor olabilir, mutsuz hissedebilir ve değişebilirsiniz. Bu esaretten kurtulmak için biraz cesaretle hareket etmek size ve ruhunuza iyi gelecek. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Vasfi Çelik’e genital estetik hakkında merak ettiklerinizi sorduk.

Bize genital estetiği anlatır mısınız?

Genital estetik, dış genital organların kendi içindeki bölümlerinin birbirine uyumlu hale getirilmesidir. Parçaların birbirine olan uyumsuzluğu genelde estetik bir sorun yaratır. Biz de ameliyatla bunu düzeltiyoruz.

Kişi, hangi durumlarda vajinal estetik yaptırmayı düşünmeli?

Genelde cinsel yaşantısında kendisini daha iyi ve daha güvende hissetmek isteyen kadınlar genital estetik yaptırabilir. Vajinanın daraltılması, vajinadaki problemlerin ortadan kaldırılması, vajina bölgesi ve genital organdaki bazı konjenital anomalilerin veya sonraki dönemde ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesini isteyenler doktorlarına danışarak bu ameliyatı düşünebilirler.

Genital estetik diyoruz ama tam olarak hangi aşamaları ve neleri kapsadığını anlatır mısınız?

Kadınlardaki vajinanın, kasık bölgesinin ve vajinal dudak bozukluklarının estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi, estetik cerrahi uygulama alanını oluşturmaktadır. Vajina iç dudakların küçültülmesi, dış dudakların restorasyonu, küçültülmesi, yağ enjeksiyonu, vajina daraltma veya kızlık zarı diye tabir edilen himen zarının dikilmesi işlemlerini içerir. 

Bu operasyonu herkes yaptırabilir mi?

Erişkin olan her kadın genital estetik ameliyatı yaptırabilir. Bu operasyon hamile kalmaya cinsel ilişkiye ya da orgazm olmaya kesinlikle engel değildir.

Cinsel yaşamı olumlu yönde etkilediğini söyleyebilir miyiz?

Elbette söyleyebiliriz. Operasyon sonrası cinsel yaşamın düzeldiği, kişilerin daha mutlu olduğu, ilişkilerin daha doğru yönde gittiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, özellikle bu tip sorunu olan kişilerde ve bundan dolayı psikolojik bazı problemler yaşayan kişilerde yapılacak cerrahi operasyonlar hayat kurtarıcı olabilir.

Genital estetik ameliyatı ne kadar sürüyor?

Genital estetik ameliyatları genel ya da lokal anestezi altında yapılıyor. Hastanın durumuna göre bazen tek bazen de birkaç işlem bir arada yapılabildiği için süre açısından değişkenlik gösterebilir. İşlemin büyüklüğüne bağlı olarak 30 dakika ile 1 saat arasında sürdüğünü söyleyebilirim.

İyileşme sürecinde de söz edebilir misiniz?

Hasta ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilir. Operasyon sonrasında hastalarımıza düzenli pansuman ve hijyene önem göstermeleri önerisinde bulunuyoruz. Hasta hemen günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir

Cinsel ilişki için de aynı süre geçerli mi?

Hayır. Hastalarımıza operasyondan yaklaşık 1 ay sonra ilişkiye girmelerini tavsiye ediyoruz. Böylece bölgede hem estetik görünüm kısa sürede sağlanır hem de kişi ve partneri açısından memnun edici sonuçlar elde edilir.

Son olarak bu ameliyatı yaptırmak isteyen kadınlara ne önerirsiniz?

Her şeyden önce kişinin mevcut şikayetleri ve operasyon sonrası beklentileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilir. Bu da hekim ve hasta iletişiminin ne kadar önemli olduğun ortaya koyar. Hasta beklentisini tam anlamıyla ifade etmeli, hekim de tüm detaylarıyla operasyon öncesi ve sonrası hakkında bilgi vermelidir.