plastik-cerrahi-sac-ekimi

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, ırk, yaş, cinsiyet, hormonlar, beslenme, genetik ve çevresel faktörler, saç derisinde meydana gelen çeşitli hastalıklar, psikolojik rahatsızlıklar, yoğun stres gibi nedenlerden dolayı saçlarda dökülme, seyrelme ve saçlı derinin kelleşmesi problemlerini çözmede önemli bir cerrahi yöntem olup; kişinin kendi saç köklerinin belli bir alandan alınarak, saç derisinde seyrek ya da saçsız bölgelerine yerleştirilmesi işlemidir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde sağlıklı bir sonuç alınması için gerekli olan ilk kriter; hekim tarafından ayrıntılı bir muayene yapılarak kişiye özel bir tedavinin planlanması ve geliştirilmesidir. Önemli olan ikinci kriter ise; deneyimli uzman bir doktor ve ekip tarafından steril ve hijyenik bir klinik ya da hastane ortamında yapılmasıdır. Bu koşullarda yapılan ekim uygulamasının hiçbir zararı yan etkisi yoktur.

Anestezi: Saç ekim işlemi sadece lokal anestezi kullanılarak yapılabileceği gibi anestezik ilaçlarla birlikte sedatiflerde (sakinleştirici) kullanılabilmektedir. Hekim tarafından kişiye özel anestezi doz kriteri belirlenerek saç ekimi işlemi süresince ağrısız acısız işlem yapılabilmektedir.

Saç köklerinin elde edilmesi ve ekimi: Öncelikle hastanın ekim yapılacak alanında ölçümler yapılır ve hekim ile hasta arasında ayrıntılı görüşmeler yapılarak ekim alanında saç yoğunluğunun ne kadar olması gerektiği kararlaştırılır. Normal ve sağlıklı saçlı deride, 1 cm2 de bulunan saç kökü sayısına saç dansitisitesi (yoğunluğu) denir ve ortalama bir insanda 1 cm2 de bulunan 80-100 saç kökü bulunur. Saç ekiminde sağlıklı bir sonuç için ekim yapılan alanda genellikle cm2 de 60 ve üzerinde saçın elde edilmesi gereklidir. Buna göre Hekim hasta ile saç yoğunluk miktarına karar verdikten sonra saç ekiminde kullanılacak kökler, genellikle kişinin ense bölgesinden ya da hekimin uygun gördüğü vücudun başka bir bölgesinden toplanarak kişiye uygun bir teknik ile seyrek ve saçsız bölgeye ekimi yapılır. Saç ekimi uygulaması yaklaşık 4-6 saat sürmektedir.

FUE (Folicular Unite Extraction) Tekniği:

Dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanılan saç ekimi tekniği olup; Kliniğimizde de uygulanmaktadır. Saçlı deride bulunan ve Foliküler Ünite (FU) adı verilen mikro saç kökü demetlerinin, mikrocerrahi işlemlerle tek tek çıkarılarak istenen bölgeye yerleştirilmesini içeren bir tekniktir. Köklerin alınacağı bölge belirlendikten sonra hekimin kararına göre tıraş işlemiyle (ya da tıraş işlemi olmadan) başlar. Uzman hekim tarafında köklerin alınacağı bölgeye lokal anestezi uygulanır. Daha sonra mikro motor aracılığıyla gevşetilen kökler, mikropunch denilen cımbıza benzer medikal bir alet kullanılarak yerlerinden çıkarılır.  Kök toplama işlemi bittiğinde saç çizgisinin belirlendiği alan veya hekimin uygun gördüğü başka bir alandan başlanarak safir bıçak (Sapphire Blade) ile ince kanallar açılır ve kökler nakledilir. Böylece çok daha doğal görünümlü saç ekimi sonucu elde edilir. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra köklerin alındığı donör bölge pansuman yapılarak kapatılır. Bu teknikte lokal anestezi uygulandığı için ağrı, acı hissedilmez. Ayrıca saç köklerinin naklinden sonra ciltte herhangi bir kesi işlemi olmadığı için dikiş gerektirmez. Bu tekniğin en büyük avantajları: saçlı deride en az travma ile en az skar olması, hızlı iyileşme süresine sahip olmasıyla birlikte hiçbir şekilde iz kalmamasıdır. Ayrıca kök greftleri saçın doğal çıkış yönünde yerleştirildiğinden dolayı işlem sonucunda tamamen doğal bir görüntü oluşur.

Saç Ekimi için Uygun bir aday mıyım?

Saç ekimi uygulaması, genetik saç dökülmesinde, yanık ya da yaralanmalardan kaynaklanan dökülmelerde ve çeşitli nedenlerden dolayı seyrek saçlı olma ya da saçların bölgesel olarak hiç olmaması gibi nedenlerden dolayı yapılabileceği gibi hekim tarafından muayene sonrası uygun görülen nedenlerden dolayı da onay verilen her hastaya yapılabilmektedir. Kliniğimize gelen hastanın saç nakline uygun olup olmadığı gerekli muayene, detaylı analiz ve testler ile araştırılır. Testler sonucu metabolik, sistemik bir sorun olmadığı saptandıktan sonra saç köklerinin alınacağı bölgenin muayene edilir. Muayene sonucunda adayda yeterli kök olduğu tespit edilmesi durumunda saç dökülmesi tipine göre tedavi yöntemi belirlenir. Saç ekimi uygulaması için yaş sınırlaması yoktur. Saç ekimi uygulaması kalıcı bir yöntem olup, saç problemlerinin tedavisinde kesin çözüm sağlayan cerrahi bir yöntemdir.

Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler nelerdir?

Öncelikle saç ekimi operasyonu yapılacak her hasta, tüm endikasyonlar, komplikasyonlar ve meydana gelebilecek olasılıklar hakkında hekim tarafından detaylı bir şekilde bilgilendirilmektedir. Hastanın herhangi bir kronik hastalığı, sürekli ilaç kullanımı var ise yine hekim tarafından uygulama öncesi ayrıntılı bilgi verilmekte ve kişiye özel tedavi planlaması yapılmaktadır. Bu aşamalardan sonra onay verilen hastalarda işlem öncesi saçlar temiz ve yıkanmış olmalı ayrıca jöle, saç spreyi, saç solüsyonu gibi kimyasal içerikli karışımlar uygulanmamalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler nelerdir?

Saç ekimi yapıldıktan sonraki günlerde genellikle deride kızarıklık, yara veya kabuklanmalar görülmekle birlikte bu durum tamamen doğaldır. Kabuklanmanın önüne geçmek için hekimin vereceği talimata göre saçın nasıl yıkanması ve bakım yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme yapılır. Operasyondan 2 gün sonra kişi tamamen normal hayatına dönebilir. İşlem sonunda saç derisinin eski sağlığına kavuşması çok hızlıdır genellikle 10 gün içinde saç ekilen bölge iyileşir. Saçın seyrek ya da saçsız deriyi kapatacak boyuta gelmesi her hastada farklı olup ortalama saç ekiminden sekiz ile on iki ay sonrasıdır. Saçlar ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar giderek kalınlaşır ve alınan bölgedeki saçların kalınlığına yaklaşır. Normal saç kalınlığına gelen saçlar özel bakım gerektirmez. Kestirme, yıkama, şekil verme, boya gibi uygulamalar yapılabilir. Aynı zamanda ekim yapılan saçlar, ekim prosedüründen dolayı dökülmez, belli bir tutunma süresi yoktur ve ömür boyu sağlıklı yaşarlar.

Saç Ekimi işlemi sağlıklı saçlara zarar verir mi?

Saç ekimi işlemi uzman ve deneyimli bir hekim ya da ekip tarafından steril hijyenik bir klinikte yapıldığı sürece saçlı ciltteki diğer bölgeler işlem sonrasında zarar görmez ve işlemin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Saç Ekim Fiyatları

Her hastada kullanılan tedavi prosedürü ve kullanılan ekipman kişiye özel olduğundan ücret değişkenlik gösterebilmektedir. Bilgi ve randevu için kliniğimizi arayabilirsiniz.