karın germe ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

“Karın germe” veya “abdominoplasti” daha pürüzsüz ve daha sıkı bir karın profili sağlamak için kullanılan bir kozmetik cerrahi işlemdir. Karın sarkması genellikle doğum yaptıktan sonra ortaya çıkan bir sorundur. Bunun yanı sıra karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşan ve sarkan, karın kasları zayıflamış olan kadınlarda da son derece faydalıdır. Böyle bir durumda karındaki yağları liposuction ile almaya çalışmak cildin içinin boşalarak sarkmasına neden olur. Bu nedenle sarkan kısmın ameliyatla alınması gerekmektedir. Bu işleme de karın germe veya abdominoplasti adı verilmektedir.

Ancak abdominoplasti ve liposuction kombin şeklinde yapılabilmektedir. Hastanın karnının durumuna göre tam karın germe, mini karın germe ve endoskopik karın germe işlemleri yapılabilir. Önemle belirtmek isteriz ki, karın germe operasyonu bir şişmanlık tedavisi değildir. Eğer ki çok fazla kiloya sahip bir bireyseniz bu operasyondan önce kilo vermenizde yarar bulunmaktadır.

Karın germe estetiği (abdominoplasti) için uygun bir aday mısınız?

Gebelik, kalıtım, yaşlanma ve aşırı kilo kaybı gibi nedenlerden birinden dolayı karın bölgesinde sarkma meydana gelen bireyler abdominoplasti için uygun adaylar arasında yer almaktadır.

Hangi tür karın germe estetiği sizin için ideal?

Tam karın germe işlemi sıklıkla doğum yapmış ya da aşırı kilo alıp vermiş kişilere uygulanmaktadır. Eğer hastanın göbek deliğinin üstünde deri fazlası varsa ve oturduğu sırada göbek deliğinin altında eliyle tutabileceği bir kat oluşuyorsa tam karın germe işlemi için uygun bir aday olabilecektir. Deri ve yağ fazlası yalnızca göbek altında toplanmışsa mini karın germe yapılabilecektir. Deri fazlasının bulunmadığı, yalnızca bir miktar yağlanmanın bulunduğu ancak karın duvarının doğum nedeniyle gevşediği durumlarda endoskopik karın germe işlemi tercih edilebilmektedir.

Ameliyat Öncesi Süreç

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi karın germe ameliyatının da en geç 3 hafta öncesinde aspirin kullanımı ve sigara tüketimi sonlandırılmalıdır. Son 1 haftada ise kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durulmalıdır. Ameliyattan hemen önceki günlerde güneşe çok fazla maruz kalınmamasında yarar bulunmaktadır. Soğuk algınlığı veya başkaca bir enfeksiyon operasyonun ertelenmesine neden olabilmektedir. Ayrıca operasyonun en geç 6 saat öncesinde yiyecek ve içecek tüketimi sonlandırılmalıdır.

Ameliyat Süreci

Karın germe estetiği genel anestezi altında yapılmaktadır. Tam karın germe ameliyatı, ameliyatın genişliğine göre 2 ila 4 saat, kısmi karın germe ve endoskopik karın germe ameliyatları ise yaklaşık 1-2 saat arasında sürebilmektedir. Uygulanacak teknik hastadan hastaya farklılık göstermekle beraber, genel olarak sezaryen izi seviyesi olarak adlandırılan bölgeden yanlara doğru çizilecek bir çizgi üzerinden göbek deliği bölgesine kadar olan kısımda bulunan sarkık ve çatlamış deri alınarak göbek deliğinin yukarı kısmında kalan deri aşağı doğru gerdirilir. Göbek deliği de uygun pozisyona getirilebilmesi amacıyla yeniden oluşturulur.

Sarkıklık ve gevşekliğe ek olarak eğer aşırı yağlanma sorunu da söz konusu ise karın bölgesindeki fazla yağlar liposuction adı verilen yöntem ile alınır. Karın duvarı zarları üzerinde yerleştirilen toplayıcı dikişler sayesinde gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılır ve eski sertliğine kavuşturulur. Ameliyat sonucundaki kesiler estetik dikiş ile dikilerek hoş görünmeyen izlerin oluşumu önlenir. Ameliyat sonrasında özellikle hamilelikten veya aşırı kilo alıp vermekten kaynaklı olarak oluşan karın sarkması, gevşeklik ve çatlak görünümlü deri problemleri yok edilir. Fakat ameliyat sonrasında yeniden bir hamilelik gerçekleşmesi ve doğum yapılması durumunda bu problemlerin bir kısmının yeniden oluşması söz konusu olabilir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Operasyon sonrası hastaya derhal pansuman yapılmaktadır. Oluşan şişliği en aza indirmek ve karnı desteklemek için özel bir karın korsesi giydirilir. İlk birkaç gün karın bölgesinde ağrı ve şişlik olabilmektedir. Ancak bu durum ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Operasyon sırasında konulan drenler ortalama 1-3 gün sonra alınmaktadır. Operasyonun 3 hafta sonrasından itibaren hasta, vücudunun yeni şeklinin farkına varabilecektir. Bu sayede kişinin özgüveni de büyük oranda artmaktadır. Kişinin 2 ila 4 hafta sonra işine dönebilmesi mümkündür. Oluşan yara izi ilk 3-6 ay boyunca pembemsi renkte olup izlerin solması ve düzleşmesi 9 ay ila 1 yıl arasında mümkün olmaktadır. Söz konusu izler bikininin altına yerleştirilebilecek şekilde oluşturulmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Abdominoplasti sonrasında en korkulan komplikasyon akciğer embolisidir. Bu durum genellikle varisleri olan hastalarda ortaya çıkmaktadır. İşlem sırasında yapılan eksizyon ve plikasyonlar karnı sıkılaştırıp karın içi basıncı artırır. Bu durum da tıpkı hamilelikteki gibi bacaklardan kan dönüşünü yavaşlatmakta ve bacak varisleri içinde pıhtılaşmaya neden olabilmektedir. Hasta ayağa kalktığında pıhtı akciğere emboli şeklinde gider. Bu sorunu engellemek için varis veya pıhtılaşma öyküsü olan tüm hastalara ameliyat öncesi renkli doppler ile venöz inceleme yapılmalıdır. Yapılan incelemede pıhtı odakları varsa önce varisler ameliyat edilmelidir. Olmaması halinde varis çorabı, pnömatik pompa ve kan sulandırıcı kullanılarak yeterli önlem alınmış olur.

Bir diğer komplikasyon ise dikiş hattında açılmalardır. Bu durum özellikle sigara kullanımı olan hastalarda ortaya çıktığı için en geç 3 hafta öncesinde sigara kullanımı sonlandırılmalıdır.

Sonuç kalıcı mıdır?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki sorunlara kökten bir çözüm getirir ve sonuçlarının kalıcı olduğu söylenebilir. Ameliyat sonrası aşırı kilo alıp verme ve gebelik durumunda sonuçlar bir miktar kayba uğrayabilmektedir. Ancak hiçbir zaman ameliyat öncesi duruma dönülmez.

Karın germe estetiği sonrasında gebe kalmak mümkün müdür?

Karın germe ameliyatı sonrası gebe kalınabilir ancak gebelik karın duvarının tekrardan gevşemesine ve cildin bollaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kısa süre içerisinde gebelik planlayan hastalara karın germe ameliyatı önerilmemektedir. Ancak yine de ameliyat, gebeliğe engel teşkil etmemektedir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Fiyatları

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti) hakkında aklınıza takılan soruları sormak, bilgi ve fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.