Liposuction nedir?

Liposuction, vücudun belirli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Gelişen teknoloji ile beraber daha iyi sonuçların alınabilmesi için liposuctiona lazer ve ultrasonik teknikler eklenmiştir.

Liposuction ne için yapılır?

Liposuction, vücutta belirli bölgelerde toplanan ve kilo vermekle dahi erimesi mümkün olmayan bölgelerin inceltilmesi amacıyla yapılan bir operasyondur. Her ne kadar belirli bölgelerin inceltilmesi amacıyla yapılıyor olsa bile yalnızca kilo vermek amacıyla yapılması uygun değildir. Bunun yanı sıra yağ şekillendirme (liposhaping) adı verilen işlemin de bir parçası olarak uygulanabilmektedir. Zira liposhaping işlemi, liposuction ve yağ enjeksiyonu işlemlerinin toplamından oluşmaktadır.

liposuction karın görseli

Liposuction için uygun bir aday mısınız?

Kilo problemi olmamasına rağmen özellikle bel, karın, kalça veya bacak bölgelerinde bölgesel yağ fazlalıkları olan bireyler liposuction için en uygun adaylardır. Ayrıca kilo problemi olan kişilerde zayıflama amacı gütmeden, daha iyi bir vücut görünümü elde etmek maksadıyla liposuction işlemi tercih edilebilmektedir. Liposuction işlemi, kişinin ideal olarak kalabildiği kiloda iken yapılmalıdır.
*Liposuction işlemi, 18 yaşından küçüklere uygulanmamaktadır.

Hangi bölgeler liposuction için uygundur?

*Bel çevresi,
*Karın,
*Çene altı,
*Yanaklar,
*Boyun,
*Meme,
*Göğüs,
*Koltukaltı meme kuyruğu,
*Sırt,
*Uyluk,
*Diz iç yanı,
*Bacak arkası gibi vücudun birçok alanındaki yağ birikintilerinin vakumla alınabilmesi mümkündür.

Ameliyat Süreci

Ameliyat, hastane koşullarında ameliyathanede ve anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilmektedir. Çok sınırlı küçük alanlarda sadece lokal anestezi uygulanabilir. Ameliyat vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1-1,5 saat arasında sürer. Ameliyatın genişliğine bağlı olarak aynı gün veya 24 saat sonra hastaneden çıkmak mümkündür.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası ağrı oldukça az olmakla beraber oluşan ağrılar ilaçla giderilebilmektedir. Ameliyat sonrası vakum uygulanmış alanlara özel bandaj uygulanır ve hastaya özel korse giydirilir. Takılan korsenin sürekli olarak aynı yerden katlanmamasına özen gösterilmelidir. Vakum uygulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri olabilir. Şişlik, karıncalanma ve yanma hissi olabilir ancak bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ameliyat yara izleri de 2-6 ay içerisinde belli belirsiz hale gelir.

Liposuction Fiyatları

Liposuction hakkında aklınıza takılan soruları sormak, bilgi ve fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.