plastik-cerrahi-jinekomasti

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti erkek memesinin büyüyerek kadın memesine benzer bir görünüm almasıdır.Jinekomasti erkek nüfusunun hemen hemen yarısında gözlenen bir sorundur. Erkeklerin vücut yapısını kadınsılaştırdığı için ruhsal yönden kötü etkiler, özellikle yaz aylarında rahatsızlığa yol açar. Jinekomasti kilo alımına bağlı oluşabileceği gibi bazı hormonal bozukluklar sonucu olarak ya da bazı ilaçların yan etkisi şeklinde de ortaya çıkabilir

Jinekomastinin sebepleri nelerdir?

Jinekomasti sıklıkla vücuttaki östrojen (kadınlık hormonu) seviyesinin yükselip testosteron (erkeklik hormonu) seviyesinin düştüğü durumlarda ortaya çıkar. Bu durum bebeklerde, ergenlerde ve yaşlılarda fizyolojik olarak ortaya çıkar. Ergenlik dönemindeki jinekomastilerin büyük kısmı birkaç yıl içerisinde ortadan kaybolur. Bunun dışında çeşitli hormon bozukluklarında, başta akciğer kanseri olmak üzere bazı kanser türlerinde, AİDS gibi sistemik hastalıklarda jinekomasti gözlenebilir. Çeşitli kalp ilaçları, kanser ilaçları, hormon içeren ilaçlar ve uyuşturucular da jinekomastiye neden olabilir. Şişmanlığa bağlı olarak ortaya çıkan ve meme bezinde büyüme olmaksızın yağlanma nedeni ile memenin büyük gözükmesi durumun yalancı jinekomasti denilir. Yalancı jinekomasti de çok yaygın karşılaşılan bir sorundur.

Jinekomastisi olan hasta nasıl tedavi edilir?

İlk olarak jinekomastinin sebebi anlaşılmalıdır. Hastada hormon bozukluğu olduğu düşünülüyorsa öncelikle bir Endokrinoloji Uzmanı tarafından değerlendirilir. Hormon tetkikleri yapılır. Eğer bir bozukluk varsa buna yönelik tedavi yapılır. Ergenlik döneminde oluşan jinekomastilerde genellikle beklemek yeterlidir. Bunların büyük bölümü birkaç yıl içerisinde düzelir. Bunlar dışındaki jinekomastiler cerrahi işlemlerle düzeltilebilir.

Cerrahi yöntemler nelerdir?

Jinekomastisi olan hastaların büyük bölümünde tek başına liposuction ile yeterli sonuç almak mümkündür. Yağ dışında meme dokusu da fazla ve yoğun olan hastalarda ultrasonic liposuction (VASER) kullanılabilir. Bunun yeterli olmadığı durumlarda meme başının çevresinden yapılan kısa bir kesi ile fazla meme dokusu çıkarılır. Deri fazlası olan ve meme başı sarmış olan hastalarda ise iz meme başının çevresinde kalacak şekilde deri çıkartılır. Erkek hastalarda mecbur kalmadıkça başka bir iz bırakmamaya dikkat edilir. Ameliyat öncesinde neler yapılmalı, neler yapılmamalı? Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, jinekomasti ameliyatında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirin ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatlarında anestezi gerekir mi?

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.

Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Ameliyat yapılacak işleme bağlı olmak üzere 1-2 saat sürmektedir.

Jinekomasti ameliyatları ağrılı mıdır?

Liposuction işlemine bağlı olarak hasta bir miktar ağrı duyacaktır, ama bunun dışında jinekomasti ameliyatı ağrılı bir işlem değildir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Ameliyat bitiminden 3 saat sonra yemek yenip, ayağa kalkılabilir. Genellikle 6 saat sonra hasta, hastaneden taburcu edilir. Hastanın varsa kesi yerinde, yoksa liposuction deliklerinde küçük bir pansuman olur. Liposuction nedeni ile 2 hafta boyunca özel bir korse kullanılması gereklidir. İki gün sonra banyo yapabilir. Üç gün sonra kontrole gidip, sonrasında işine dönüp normal günlük aktivitelerine başlayabilir; hatta araba kullanabilir. İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapmaması gerekmektedir. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktivitesi serbesttir. Ameliyat sonrası ilk günler memeler ödemli ve sert olur, morluklar olabilir. Morluklar ilk haftanın sonunda geçer. Şişlik ve sertlik ilk 3 hafta belirgin olur. Üçüncü haftadan sonra şişlikler süratle geriler. Memeler tam şekillerini ancak üçüncü ayda alırlar. Ödemin inmesini hızlandırmak için lenf direnajı, radyofrekans gibi işlemler üçüncü haftadan sonra uygulanabilir. Sonraki kontroller özel bir durum olmadıkça 3. hafta, 3. ay, 6. ay ve birinci yılın sonunda yapılır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?

Jinekomasti ameliyatları genellikle sorunsuz işlemlerdir. İlk aylar uzamış şişlikler hastaları tedirgin edebilir, ancak bunlar sıklıkla geçicidir. Uzun dönemde en sık yaşanabilecek sorun, yapılan işlemin memeyi yeterince küçültememiş olmasıdır. Bu durumlarda ikinci bir işlem yapılması gerekebilir. Karşılaşılabilecek bir diğer sorun da liposuction sonrası oluşabilecek düzensizliklerdir. Çöküntü ve dalgalanmalarla karşılaşılabilir, ancak iyi bir planlama ve titiz bir cerrahi ile bu tür sorunlar en aza indirilebilir.

Jinekomasti ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

Hastanın kilo alması durumunda göğüslerinde bir miktar büyüme olabilir, ancak hiçbir zaman ameliyat öncesindeki durumuna geri dönme durumu olmaz.

Jinekomasti Fiyatları

Jinekomasti operasyonu hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek ve fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.