vasfi-celik-goz

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nedir?

Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür.

 
 

 

 

Üst göz kapağı estetiği için uygun bir aday mısınız?

*Üst göz kapaklarınız kirpiklerinizin üzerine doğru iniyorsa,

*Göz kapağının buruna yakın kısmında şişlikler oluşmuşsa, üst göz kapağı estetiği için uygun bir aday olabilirsiniz.

Alt göz kapağı estetiği için uygun bir aday mısınız?

Alt göz kapaklarınızda belirgin bir derecede balonlaşma varsa bu ameliyat için uygun bir aday olabilirsiniz. Hafif derecedeki balonlaşmalar söz konusuysa göz altı ışık dolgusu ile balonun altındaki çukurun kamufle edilebilmesi mümkündür.

 

Tiroide bağlı aktif göz problemleri olan veya kontrol edilemeyen göz kuruluğu mevcut olan kişiler bu ameliyat için uygun bir aday olmayabilirler.

 

Göz kapağı estetiği daha çok 35 yaş üstü bireyler tarafından yaptırılmaktadır. Çünkü göz kapaklarında yaşlanma belirtileri sıklıkla bu yaşlardan sonra görülmeye başlar. Fakat medikal olarak ihtiyacı olan herkesin her yaşta yaptırması mümkündür. Bu ameliyat erkeklerde de kadınlardaki kadar popüler olmaktadır. Ameliyat göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durduramaz; fakat 7-8 sene kadar etkisini sürdürür. Ameliyat sonrası kişideki yorgun yüz ifadesi yerini canlı ve dingin bir görünüme bırakır.

Ameliyat öncesi süreç

Ameliyat sırasında kanama eğilimini arttırma riski nedeniyle aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların işlemden en az 15 gün önce kullanımı bırakılmalıdır. Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımına da aynı şekilde 2-3 hafta önce son verilmelidir. Beklenmeyen etkilere yol açabileceği için bitkisel takviye edici ürünler de bu süreçte alınmamalıdır.

Üst göz kapağı estetiği ameliyat süreci

Üst kapak estetiği (üst kapak blefaroplastisi) lokal anestezi altında yapılabilecek basit ve kısa bir girişimdir. Üst göz kapağı estetiği ya da göz kapağı düşüklüğü ameliyatı kısaca bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemidir. Ameliyat izinin görünmemesi için göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılır. Alın germe ve kaş kaldırma operasyonlarıyla birlikte uygulandığında daha iyi kozmetik sonuçlar verir. İşlem sonrasında 5-7 gün arasında hastanın dikişleri alınır ve ertesi hafta hafif şişliklerle hastanın işine dönebilmesi mümkündür.

Bu ameliyat sıklıkla alt göz kapağı estetiği ile de birleştirilebilir.

Alt göz kapağı estetiği ameliyat süreci

Alt kapak estetiği genel anestezi altında yapılır. Üst kapağa göre daha karmaşık bir ameliyattır ve iyileşme süresi biraz daha uzundur. İhtiyaca göre aşağıdaki basamaklardan oluşur:

  • Torbanın içindeki yağların alınması veya alttaki çukurun doldurulmasında kullanılması
  • Kapak cildinin gerilmesi
  • Gerildikten sonra fazla gelen cildin kesilip alınması
  • Kapağın kendisinde gevşeme ve aşağı düşme kapak germe

İşlem sonrasında 5-7 gün arasında dikişleriniz alınır ve 10 gün sonra hafif şişliklerle işinize dönebilirsiniz.

Bu ameliyat sıklıkla üst göz kapağı estetiği ile de birleştirilebilir.

Transkonjonktival blefaroplasti

Alt göz kapağı estetik ameliyatı “transkonjonktival” teknikle kapağın iç kısmından cilt kesisi olmadan da yapılabilmektedir. Ameliyatla gevşemiş bağ dokuları onarılır ve torbalanmaya neden olan yağ yastıkları yeniden şekillendirilerek sabitlenir.

 

“Transkonjonktival” teknik, ciltte yara izi bırakmaması ve hızlı bir iyileşme süreci sağlaması nedeniyle en rahat ve sağlıklı sonuç veren göz kapağı estetiği tekniği olarak yer almaktadır. Kesi yeri alt kapak içerisinde ve göz küresinin hemen komşuluğunda olması nedeniyle mikro cerrahi teknikler kullanılması, cerrahi sonrası gelişebilecek konjonktival kemozis ve kornea ülseri gibi komplikasyonların gelişme riskini en aza indirir.

 

Yukarıda sayılan özelliklerinin bulunmasından dolayı, siz değerli hastalarımızın daha iyi sonuçlar elde edebilmesi ve daha kolay bir iyileşme sürecinin sağlanabilmesi amacıyla transkonjonktival tekniği tarafımızca tercih edilmektedir.

Ameliyat sonrası süreç

Göz kapağı estetiği operasyonu sonrası çoğu hasta 10-14 gün içerisinde iyileşme sürecini tamamlamaktadır. Bununla birlikte tam olarak iyileşme birkaç ay sürebilmektedir. İyileşme sürecinde ilk olarak ilaç, soğuk kompres ve merhem ile kontrol edilebilen bazı şişlik, çürük, tahriş, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar olabilir. Kesi yerinde tahriş olabilmesi de mümkündür. İyileşme işlemi tamamen tamamlanana kadar çalışkan güneş koruması ve siyah renkli güneş gözlükleri kullanılmasında yarar bulunmaktadır. Göz kapağı cerrahisinin ardından şişlik ve morluklar ortadan kalktıkça göz kapaklarının şekli ortaya çıkar; yüz daha dinç ve genç bir görünüm kazanır.

Ameliyat sonucu kalıcı mıdır?

İyi bir teknik kullanılması halinde göz kapağı estetiği operasyonu sonuçları kalıcı olmaktadır.