bişektomi kadın yüzü

Bişektomi Nedir?

Bişektomi; yanak kısmında bulunan bukkal yağ dokusunun alınması ile elmacık kemiklerinin daha belirgin ve yüz hatlarının daha keskin hale getirilmesi için uygulanan estetik cerrahi işlemlerden biridir. Bişektomi yönteminde U şeklindeki yüz hatlarının V şekline getirilmesi amaçlanır. Yanakların dış kısmında herhangi bir ameliyat izinin kalmadığı bişektomi, aşırı kilo alımı olmadığı sürece kalıcı bir operasyondur.

Bişektomi için uygun bir aday mısınız?

Bişektomi her ne kadar, her yaştan ve cinsiyetten kişiye uygulanabiliyor olsa da operasyon için uygun görülen alt yaş sınırı 18 olarak kabul görmektedir. Zira, bu dönemden önce yanak şekli ve yüz hatları değişim gösterebilmekte olup 18 yaşından itibaren kişinin yüz hatları oturmaya başlamakta ve sonrasında fazlaca bir değişiklik meydana gelmemektedir. Yüz hatlarına ve vücut yapısına uygun yanaklara sahip olmayan bireyler bişektomi operasyonu için iyi birer aday konumundadırlar. Dolgun yanaklara sahip olanların tercih ettiği bişektominin yanakları ince olan kişilere yapılması, ilerleyen yaşlarda olumsuz sonuçlara yol açmaması için önerilmez. Operasyon öncesi kişinin varsa kronik hastalıkları değerlendirilir ve bişektomi operasyonunun kişiye uygun olup olmadığına buna göre karar verilir. Bu nedenle her operasyonda olduğu gibi cerrah ve hasta arasında gerçekleşecek yüz yüze görüşme büyük önem taşımaktadır.

Ameliyat Öncesi Süreç

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılması ve ameliyat risklerinin minimuma indirgenmesi açısından ameliyat tarihinden en geç 3 hafta öncesinde alkol ve sigara kullanımı sonlandırılmalıdır. Bu sürenin belirlenmesi hekimin takdirine göre değişiklik gösterebilmekte ise de hasta sağlığı ve ameliyat riskinin mevcut olmasından dolayı tarafımızca 3 hafta olarak önerilmektedir. Ameliyat öncesinde yine kan sulandırıcı ilaç ve aspirin kullanımının sonlandırılması gerekmektedir.

Kronik rahatsızlığı bulunan veya düzenli olarak ilaç kullanan hastalar ameliyat öncesi rahatsızlık ve ilaç kullanımı bilgisini mutlaka hekimleriyle paylaşmalıdırlar. Bununla birlikte herhangi bir enfeksiyon geçiren veya gebelik döneminde bulunan hastalar operasyon öncesi mutlaka uzman hekim ile görüşme gerçekleştirip bunun neticesinde karar almalıdırlar.

Ameliyat Süreci

Bişektomi ayaktan tedavi edilen bir ameliyat türü olup diğer bir adıyla da yanak inceltme estetiği olarak da geçmektedir. Bişektomi operasyonu lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyattan önce ağız temizliğinin yapılması oldukça önemlidir. Bişektomi ameliyatı öncesi yapılan temizlik meydana gelebilecek enfeksiyon problemlerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Bişektomi, cerrahın yanakların içinde, yağ torbalarının yanında küçük bir kesi ile müdahale ederek yaptığı bir operasyon türüdür.  Hastaya lokal anestezi işlemi uygulandıktan sonra cerrah yanak içine küçük bir kesi atar ve forseps ile doğal bir görünüm vermek için bichat (yağ dokusu) torbalarını kaldırır.  Yağ torbaları çıkarıldıktan sonra, yaraya dikiş atılır. Bu işlem her iki yanağa da uygulandıktan sonra yani ameliyat sona erdiğinde, cerrah sıkıştırıcı bir bandajla işlemi tamamlar. Bişektomi ameliyatının tamamı 30 dakika ila 1 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası genellikle hasta aynı gün hastaneden taburcu edilebilmektedir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Bişektomi ameliyatının uygulandığı gün hasta taburcu edilse de bir süre boyunca dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Hasta, 2-3 gün boyunca katı yerine sıvı yiyecekler tüketmelidir. Yaranın iyileşmesine kadar geçen sürede alkol ve sigara tüketilmemelidir. Nitekim alkol ve sigara tüketimi yaraya zarar vereceği gibi iyileşmenin gecikmesine de neden olur. Yapılan kesilerin enfekte olmaması için diş temizliğine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Dikişli bölgeler genellikle 1 hafta içerisinde iyileşir; yanak bölgesindeki ödem veya şişliğin bir süre daha devam etmesi olağandır. Şişlikleri rahatlatmak için hastaların soğuk kompres yapması önerilir. Ameliyat sonrası kullanılması için hekimini yazacağı reçete doğrultusunda ağrı kesici ve antibiyotik kullanılabilmektedir.