HIFU (High Intensity Focused Ultrasound)  tekniği nedir?

Yaş ilerledikçe vücutta ilk etkilenen bölge genellikle yüz bölgesi olmaktadır. Genç iken dinç ve parlak özelliklere sahip cilt dokusu yaş ilerledikçe sıkı ve elastik özelliğini kaybederek yorgun ve daha gevşek görünmekte ayrıca sarkma ve kırışmaya daha meyilli olmaktadır. HIFUYüksek Yoğunluklu Fokuslu Ultrason fokuslu ultrason; girişimsel olmayan (non-invasiv) yani herhangi bir cerrahi işlem olmadan; cihaz yardımıyla uygulanan; cilt gerdirme ve gençleşmede, günümüzde en çok bilinen ve tercih edilen ameliyatsız estetik uygulamalarından biridir.

vasfi-celik-hifu-1

HIFU (High Intensity Focused Ultrasound)  tekniği nedir?

Yaş ilerledikçe vücutta ilk etkilenen bölge genellikle yüz bölgesi olmaktadır. Genç iken dinç ve parlak özelliklere sahip cilt dokusu yaş ilerledikçe sıkı ve elastik özelliğini kaybederek yorgun ve daha gevşek görünmekte ayrıca sarkma ve kırışmaya daha meyilli olmaktadır. HIFUYüksek Yoğunluklu Fokuslu Ultrason fokuslu ultrason; girişimsel olmayan (non-invasiv) yani herhangi bir cerrahi işlem olmadan; cihaz yardımıyla uygulanan; cilt gerdirme ve gençleşmede, günümüzde en çok bilinen ve tercih edilen ameliyatsız estetik uygulamalarından biridir.

HIFU tekniği nasıl uygulanır?

HIFU tekniğinde, cerrahi bir işlem gerekmediği için; her hangi bir anestezik uygulama gereksinimi olmamaktadır. Hekim muayenesi sonucu cihazın kullanılmasına uygun görüldüğü takdir de;  kişinin cildi temizlendikten sonra jel sürülmekte; HIFU cihazının gerekli ayarları yapıldıktan sonra işleme başlanmaktadır. Hastanın yüz bölgesinde belirlenen yerlerdeki cilt dokusu içerisine transducer adı verilen özel bir başlık yardımıyla odaklanmış ses dalgası verilmektedir.

Bu ses dalgaları; derinin hemen alt kısmında bulunan ve fibroblast adı verilen hücrelerin (fibroblast hücreleri; cilt yapısında bulunan; cilde parlak ve esnek olmasını sağlayan kollajen ve elastin üretiminde önemli rol oynayan hücre gruplarıdır) olduğu bölgelere aralıklı ve kontrollü bir şekilde verilerek bu bölgelerde milimetrik hasarlar oluşturulmaktadır. Hasar verilen cilt bölgeleri yaklaşık 1-1,5 mm sıklığında deri üzerinden kaydırılarak uygulanmaktadır. Bu uygulamadaki temel amaç sıkılaşması istenilen cilt bölgelerinde kolajen üretimini başlatıp derinin eski sıkı yapısına geri dönmesini sağlamaktır.

HIFU tekniği vücudun hangi bölgelerine uygulanır?

Sağlık alanında ultrason cihazlarıyla yapılan tedaviler tıp ve sağlık alanında hem tanı hem de tedavi amacıyla uzun yıllar güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. HIFU yöntemi; ameliyatsız yüz germe başta olmak üzere boyun bölgesinde gıdı toparlama, kaş kaldırma ve genel vücut hatlarının düzenlenmesinde kullanılabilen etkili ve güvenli bir yöntemdir.

Yüz bölgesi ile birlikte kol sarkmaları, karın cildindeki sarkmalar, uyluk iç tarafındaki ve diz üstündeki sarkmalarda da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca kaş ve göz çevresi gibi yüz bölgesinde derinin ince olduğu bölgelerde kaş ile göz kapağını kaldırma işleminde ve bu bölgedeki ince kırışıklıkları tedavi etmede,  çene, el sırtı, yanak, dekolte, meme, karın ve kol gibi derinin orta kalınlıktaki bölgelerinde germe işleminde son olarak vücudun kalın derili bölgeleri olan basen, kol, gıdı, boyun ve bacakta sıkılaştırma ile selülit ve çatlak giderme tedavilerinde de kullanılmaktadır.

HIFU tekniğinin uygulama süresi ne kadardır?

Uygulama süresi vücudun her bölgesine göre farklılık göstermekle birlikte; yaklaşık 30-60 dakika süren bir uygulamadır. İşlem vücudun hangi noktasına uygulanacaksa o bölgeye göre farklı başlıklar kullanılmaktadır. Yüz bölgesi için genellikle ilk önce 4,5 mm’lik başlıkla ile derin atışlar yapılıp daha sonrasında 3 mm’lik başlıklarla yüzeysel ve en son aşama da 1,5 mm’lik başlıklarla ise en yüzeysel katmana atışlar yapılmaktadır.

Cildin farklı katmanlarına farklı başlıkların kullanılmasının amacı, cildin üç tabakasında da elastik ve sıkılaşma sağlanarak cildin toparlanmasının daha iyi bir noktaya getirilmesidir. Vücudun diğer yerlerinde ise farklı başlıklar kullanarak aynı etki sağlanabilmektedir. HIFU işlemi uygulamasından sonra cilt yüzeyi etkilenmez. Uygulama ile zaman içinde güçlü bir sıkılaşma oluşarak cerrahi olmayan gençleştirme ve germe etkisi oluşur. Uygulama süresi yapılan bölgenin büyüklüğüne göre değişebilmekte; en sık uygulanan yüz bölgesi için işlem süresi ise ortalama 1-1,5 saat arasında değişmektedir.

HIFU tekniğinin avantajları nelerdir?

Tek seansta, ameliyatsız yüz ve cilt gençleştirme olarak bilinen focus ultrason uygulaması öncelikle her cilt tipi ve ten rengi için uygundur. Tek seans uygulamasında bile sonuçları uzun süre kalıcıdır. Yüz bölgesinde herhangi bir mimik kaybına neden olmayan doğal bir gençleşme sağlamaktadır. Cerrahi bir işlem olmadığı için anestezi gerektirmemekte ve kesisiz, izsiz bir cilt gençleştirme sağlamaktadır. Uygulama sonrası ek iyileşme ve nekahat dönemlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Sosyal hayata ve iş yaşamına ara vermek gerekmemekt;. son olarak cerrahi gençleştirme operasyonların göre oldukça uygun fiyatlı bir cilt gençleştirme yöntemi olmaktadır.

HIFU tekniği uygulama sonrasında ne zaman etkisini göstermeye başlar?

HIFU uygulamasının hemen sonrasında etkisi görülmekte; fakat belirgin etki ortalama 1,5 ila 6 ay içinde görülmektedir. İşlem etkisi zamanlama olarak yavaşça görülmekte; fakat cerrahi olmayan bir uygulama olmasına rağmen yüksek bir başarı ile sonuçlanmaktadır.

HIFU tekniğinin kalıcılığı nasıl olmaktadır?

Uygulamanın kalıcılığı her bireyin kendine has bir cilt yapısı olmasından dolayı kişiden kişiye göre değişmekle beraber genellikle 1 yıldan 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

HIFU Tekniği kaç seans olmaktadır?

HIFU tekniği özellikle yanaklardaki ve gıdıdaki sarkmalarda belirgin toparlayıcı etkisinin olması nedeniyle ‘ameliyatsız yüz germe’ olarak adlandırılan işlemler arasında en önemli uygulama olmasını sağlamaktadır. Uygulamanın yapılacağı vücut bölgelerinde genellikle tek seanslık bir uygulamadır. Ek seansların gerekliliği, cilt sıkılığı ve gevşekliği, kişinin cilt yapısına bağlı olarak ultrason enerjisine verilen tedavi yanıtı ve kişinin cihazın etkisiyle kollajen oluşturma sürecine bağlı olarak değişebilmektedir.

Tüm bu koşullara bağlı olarak bazı hastalar ek seanslardan fayda görebilmektedir. Zamanla cilt yaşlanmaya devam edeceğinden, ileriki yıllarda yapılacak rötuş ve ek işlemler ile hastaların vücudunun doğal yaşlanma sürecine ayak uydurmasına yardımcı olabilmektedir.

HIFU tekniğinin uygulanması esnasında ağrı veya acı hissedilir mi?

HIFU tekniğinin uygulaması sırasında ağrı ve acı durumu kişinin cilt yapısı ve ağrı eşiğinin farklı olmasından dolayı kişiden kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, genellikle ağrısız bir uygulamadır. Özellikle kemiğe yakın olan vücut bölgelerinde uygulama sırasında anlık olarak bir ağrı ve acı olduğu; genel olarak iğne batması şeklinde hissedilen bir durum olabilmektedir. Bu his genellikle; HIFU enerjisinin dokunun hedeflenen seviyelerine ulaştığının ve işlemin etki göstererek toparlanmanın ve sıkılaşmanın oluşacağını gösterebilmektedir.

HIFU uygulaması kimlere yapılabilir?

Yaşlanma ve ciltte gevşeme ve sarkma belirtileri genellikle 30-60 yaşları arasında görülmeye başlanmakla birlikte; yüz bölgesi,  kollar, bacaklar, alt karın bölgelerinde cilt sarkıklığı ve gevşeme şikâyeti olan ayrıca cerrahi bir işlem olmadan genel bir sıkılaşma ve toparlanma isteyen tüm kişiler HIFU uygulaması yaptırabilmektedir.

HIFU tekniği ile ameliyatsız cilt germe ve yüz gençleştirme işleminin herhangi bir zararı var mıdır?

HIFU tekniği, öncelikle hekimin ayrıntılı muayenesi sonucu uygun görülürse uzman ve deneyimli kişiler ile klinik ortamında yapılması gereken bir uygulamadır. HIFU tekniği, cihazın kullanımından sorumlu uzmanlarca istenilen vücut bölgelerine uygun enerji aralığı, uygun atış sayısı ve başlık seçimi ile güvenli ellerde yapıldığı sürece son derece güvenli bir uygulamadır. Her hastada seçilecek enerji aralığı ve her bölgeye, her cilde çalışılacak başlık farklı olmakta; Farklı bölgelerde, farklı derinliklere etki edecek başlıklar seçilmektedir.

Vücudun her bölgesine farklı başlıkların kullanılmasının önemi örneğin yüz de yanak bölgesinde dolgunluğu korumak amacıyla yapılırken; çene altı (gıdı) gibi bölgelerde biriken ve sarkmaya neden olan yağ bölgeleri eritilerek inceltilmek amacıyla yapılmaktadır. Bu nedenle Ameliyatsız Yüz Germe ve Cilt gençleştirme işlemlerinden biri olan HIFU tekniği, uzman ellerde, klinik ortamında ayrıca mutlaka bir doktor kontrolünde yapılması gereken bir uygulamadır.

HIFU uygulaması sonrası işten izin alınması gerekir mi?

Ameliyatsız Yüz gençleştirme HIFU tekniği tedavisinde uygulama sonrasında herhangi bir istirahate gerek olmamaktadır. İşlem sonrasında, herhangi bir özel tedaviye, kısıtlamaya, önleme uymak zorunda kalmadan normal aktif yaşama ve günlük aktivitelere hemen devam edilebilmektedir. İşlem sonrası makyaj ve her türlü krem uygulaması yapılabilmektedir.

HIFU Uygulamasının herhangi bir yan etkisi var mıdır?

HIFU uygulamasının hemen sonrasında cilde verilen enerjinin etkisiyle cilt ilk başta hafif kızarmış görünebilir, ancak bu durum genellikle birkaç saat içerisinde geçmektedir. Yan etkiler kişinin cilt yapısına göre farklı olmakla birlikte, bazı hastalarda hafif şişlik, karıncalanma veya dokunuşta hassasiyet olabilmekte fakat bu belirtiler birkaç saat içinde geçmektedir. Diğer daha az görülen işlem sonrası etkiler ise cildin küçük bölgelerinde geçici morarma veya uyuşma olabilmekte fakat bu etkilerde kısa süre içinde geçmektedir.

HIFU tekniği Kimlere Uygulanmaz?

Genel olarak, cildinde herhangi aktif bir enfeksiyona sahip, yara iyileşmesi geç olan ve kanında pıhtılaşma sorunu olan bireylere, kalp pili takılan bireylere, herhangi bir otoimmün hastalık veya şeker hastalığına sahip bireylere ayrıca hamilelere ve emziren anne adaylarına uygulama yapılmamaktadır. Tüm bu faktörlerin yanı sıra hekimin ayrıntılı muayenesi sonucu uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olan kişilere de uygulama yapılmamaktadır.

HIFU uygulama fiyatları nasıl olmaktadır?

Günümüzde en sık tercih edilen Ameliyatsız yüz ve cilt gençleştirme işlemlerinde biri olan HIFU uygulamasında fiyat, tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak değişebilmektedir. Fiyatlar hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilir veya randevu için kliniğimizi arayabilirsiniz.