Badem Göz Estetiği (Kantoplasti) nedir?

Güzellik, en eski çağlardan günümüze kadar insanların oldukça önem verdiği ve her coğrafyada farklılık gösterse de bazı ortak özellik ve kriterlere sahip önemli bir kavramdır. Göz güzelliği ise bu ortak kriterlerin başında gelmekte; etkili bakışlara sahip olmak her güzel kadın ve erkeğin vazgeçilmez kriteri olmaktadır.

Badem göz estetiği, alt ve üst göz kapağının, cerrahi ve medikal uygulamalar ile yukarı kaldırılarak gözün daha iri, daha çekik gözükmesini sağlayan; yüze daha genç ve dinamik görünüm veren minimal invaziv (girişimsel) bir operasyondur. Son yıllarda dünyaca tanınan Hollywood ünlülerinin ameliyatı tercih etmesi ile popüler olan bu operasyon ‘’Cat eyes, Bella eyes ve Fox eyes’’ olarak da bilinmektedir. Genellikle kozmetik ürünler ile verilmeye çalışılan badem şekli, bu ameliyat ile kalıcı olarak verilmektedir.

plastik cerrahi badem göz estetiği nedir

Badem Göz Estetiği Nasıl Yapılır?

Günümüzde plastik ve estetik cerrahi alanında farklı ameliyat tekniklerinin gelişmesiyle birlikte, göz şekline yapılan müdahaleler en popüler estetik uygulamalar arasında yer almaktadır.  Badem göz estetiği, her hastanın göz anatomik yapısına bağlı olarak cerrahi işlem  ya da ameliyatsız yapılabilmektedir.

Cerrahi olan badem göz estetiğinde, lokal anestezi altında uygulanır ve  işlemin yapılacağı bölge uyuşturulur. İşlem sırasında ağrı, sızı hissedilmez. Ameliyat süresi yaklaşık 30-60 dakika arasındadır. Saçların arasından minimal kesiler açılır ve bu kesilerden gözün dış kenarlarında yer alan bağlar yukarı çekilerek bu noktada bulunan kemiğe sabitlenir. Böylece gözlerde, daha çekik ve daha belirgin bir görünüm elde edilir. Açılan bu minimal kesiler saçların arasından gizlendiği için dikişler görünmez ve dikiş izi oluşmaz.

Ameliyatsız badem göz estetiğinde ise, ‘’Fransız askı veya ip askı’’ olarak adlandırılan bir uygulama ile gerçekleştirilir. Bu uygulamada herhangi bir kesi yapılmaz, medikal ipler göz çevresine yerleştirildikten sonra, göz, badem şeklini alacak biçimde kaldırılır ve göz civarında uygun bir noktaya sabitlenir. Yaklaşık 30-45 dakika süren ip askı uygulaması, mimik hareketlerine engel olmaz ve kalıcılığı uzun yıllar sürebilir.

Badem göz estetiğini kimler yaptırabilir?

Hekimin yapacağı detaylı muayene ve görüşme sonrasında kişinin yüz ve göz yapısı anatomik açıdan ameliyata uygun ise 18 yaşını doldurmuş ve genel sağlık durumu uygun her birey bu işlemi yaptırabilmektedir.

Badem göz ameliyatı göze zarar verir mi?

Badem göz estetiğinde yapılan esas yöntem göz kapaklarının eğimini bir parça değiştirmektir. Bu nedenle göz çevresindeki dokulara, kaslara ve gözün anatomisine hâkim, deneyimli bir hekim tarafından uygulandığında başarılı ve sağlıklı sonuç elde edilmekte; gözler de herhangi bir kalıcı hasar veya görmeyi engelleyecek bir durum söz konusu olmamaktadır.

Badem Göz Estetiği Öncesi süreç nasıldır?

Badem göz estetiğinde ameliyatın yapılma gerekçesi ne olursa olsun hekim tarafından operasyon öncesinde bireyin yüz hatları ve gözün anatomik yapısı ayrıntılı bir şekilde incelenir ve ameliyat planlaması yapılır. Ameliyatın yapılacağı gün hasta yüzünü herhangi bir kimyasal ile temizlememiş ve makyaj yapmamış olması gerekmektedir.

Badem Göz Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Taburcu Olunur?

Hasta operasyonun yapıldığı aynı gün taburcu olabilmektedir.

Badem Göz Estetiği sonrası süreç nasıldır?

Ameliyatın hemen sonrasında her hastanın yapısına bağlı olarak değişiklik gösteren yüz bölgesinde hafif şişlik, kızarıklık ve çok az ağrı görülebilir. Hekimin kararına göre ameliyatta kendinden eriyen dikiş kullanılabileceği gibi alınması gereken dikişler de kullanılabilmekte; bu durumda dikişler ortalama bir hafta içerisinde alınmaktadır. Operasyon sonrası ikinci veya üçüncü gün hasta duş alabilmektedir. Genel anlamda iyileşme hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte ortalama 10-15 gündür. İlk günlerde göz bölgesine herhangi bir kozmetik ya da medikal ürünler kullanılmamalı, makyaj yapılmamalı ve göz hijyenine dikkat edilmelidir.

Badem Göz Estetiği Kalıcı mıdır?

Her ne kadar yaşlanmanın etkisi ile yıllar içinde genç ve orta yaş grubundaki bireylerin göz çevresinde bazı sarkmalar meydana gelse de badem göz estetiğinde uygulanan endoskopik kaş kaldırma ve göz germe ile uzun ömürlü bir sonuç elde edilmektedir. İyileşme sonrasında hasta sonucu yeterli bulmazsa hekim tarafından uygun görülürse ameliyat tekrarlanabilmektedir.

Badem Göz Estetiği Fiyatları

Badem göz ameliyatının ücreti, operasyonu uygulayan hekimin deneyimi, ameliyatın yapılacağı klinik ortama ve operasyonda kullanılan malzemelerin kalitesine göre farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.