plastik-cerrahi-meme-toparlama-diklestirme

Meme toparlama ve dikleştirme ameliyatı (Mastopeksi)

Hamilelik, emzirme ve yer çekimi etkileri nedeniyle yıllar içerisinde göğüslerde sarkma meydana gelmektedir. Cilt elastikiyetini kaybeder, şeklini yitirir. Bununla beraber meme başının etrafındaki koyu renkli cilt (areola) genişler.

Meme dikleştirme operasyonu, meme küçültme operasyonundan daha küçük bir cerrahi islemdir. Meme dikleştirme işlemi sırasında meme başının etrafındaki koyu renkli cildin boyutu da küçültülür. Meme dokusunun hacmi yeterli ise şekil verilerek dikleştirmek mümkündür.

 

Meme dikleştirme ameliyatında neler yapılır?

Bu ameliyat sırasında üç temel işlem yapılır:
– Meme başları olması gereken yere taşınır,
– Meme dokusu şekillendirilir
– Deri fazlası çıkartılır.

Meme dikleştirme ameliyatı kimlere yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı yapısal olarak sarkık meme yapısına sahip olanlara, doğumlar ve süt verme sonrasında içi boşalarak memede sarkması olanlara, aşırı kilo kaybı sonrasında memesinde sarkması olanlara yaşla birlikte memede sarkması olanlara uygulanır. Ayrıca “Keçi Memesi” olarak da bilinen “Tübüler Meme Deformitesi”ne sahip hastalara da bu işlem yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatları hangi yaşlarda yapılır?

Meme dikleştirme işlemleri genelde doğum yapmış orta yaşlı hastalara yapılır. Ancak yapısal olarak memeleri sarkık ise çok genç yaştaki hastalara da uygulanabilir. Özellikle “Tübüler Meme Deformitesi” olan hastalarda çok erken yaşlarda da bu ameliyat yapılabilir. Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatları da 18 yaşından küçük hastalara, özel bir durum olmadıkça uygulanmaz. Eğer hasta, ileriki bir tarihte anne olmayı düşünüyorsa operasyonu ertelemesini öneririz.

Memede sadece dikleştirme operasyonu yeterli midir?

Eğer meme dokusunun büyüklüğü yeterli ise sadece dikleştirme işlemi yapılabilir. Büyük ve sarkık memesi olanlara meme dikleştirme ameliyatının yanı sıra sıklıkla meme küçültme işlemi de yapılır. Böylelikle memenin dik şeklini daha uzun süre koruyabilmesi sağlanmış olur.
Doğumlar ve kilo verme sonrası memede doku kaybı gelişmiş hastalarda ise dikleştirmenin yanı sıra silikon ile memenin dolgunlaştırılması da gerekli olabilir. Böylelikle daha dik ve dolgun bir meme görüntüsü elde etmiş oluruz..

Meme dikleştirme ameliyatı süresi nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.
Meme dikleştirme ameliyatı kullanılan yönteme ve memenin büyüklüğüne bağlı olarak 1-3 saat arası sürebilir.

Ameliyat öncesinde ve sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Meme dikleştirme ameliyatından öncesinde her hastanın mamografi/meme USG çektirmek gerekir. Memeye yapılan işlem öncesinde elde edilen radyolojik görüntü, sonraki takipler açısından çok önemlidir. Ameliyat sonrası ilk 1 yıl geçtiğinde mamografi/meme USG tekrarlanır.
Meme dikleştirme ameliyatında da tüm ameliyatlarda olduğu gibi 3 hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaçları ve sigarayı kesmek gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatları ağrılı mıdır?

Sadece dikleştirme yapıldığında ya da meme küçültme ile birlikte dikleştirme yapıldığında hafif bir ağrı olur. İlk birkaç gün bu hafif ağrılar basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.
Meme dikleştirme ile birlikte meme silokonu da konulan hastalarda, eğer silikon kas altına konulduysa, meme büyütme işlemlerindekine benzer bir ağrılı dönem yaşanır. İlk 3 gün kuvvetli ağrı kesicilerle bu dönem geçirilir. Dikleştirme işlemlerinde silikon daha çok kas üzerine yerleştirilir ve genelde ufak silikonlar kullanılır.

Meme dikleştirme ameliyatında iz kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkıklığın derecesine baglı olarak meme başı çevresinde ve meme altında izler kalabilir, bu izler zamanlar silikleşir ve zor fark edilir bir hale gelir.
Meme dikleştirme için kliginimizde en sık kullandığımız yöntem “Vertikal Mastopeksi” işlemidir.
Bu yöntem ile hem iz küçük olur, hem de estetik sonuçlar iyidir.Meme dikleştirme ameliyatının en güzel tarafı ise oluşan izler hiçbir zaman dekolte bölgesi içerisinde yer almaz. Memenin alt tarafındadırlar. Meme dikleştirme ameliyatını uzmanlaşmış bir estetik plastik cerraha yaptırmanız problemleri aza indirmek açısından yerinde olur

Meme dikleştirme ameliyatları süt vermeyi etkiler mi?

Meme dikleştirme ameliyatı yapılanlarda süt verememe riski, meme küçültme ameliyatı yapılanlara göre daha da düşüktür. Süt verme oranlarının normal kadınlardan daha farklı olmadığı söylenebilir.

Meme dikleştirme ameliyatlarında his kaybı oluşur mu?

Meme dikleştirme ameliyatları sonrasında geçici his kayıpları olabilir. Kalıcı his kaybı ise pek beklenen bir durum değildir. Ameliyattan birkaç ay sonra meme başları eski duyarlılıklarına kavuşur.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Ameliyat bitiminden 3 saat sonra yemek yenebilir, ayağa kalkılabilir. Hastanın kesi yerinde küçük birer pansuman olur. İki gün sonra banyo yapabilir. Üç gün sonra kontrole gelinir ve sonrasında işe dönüp normal günlük aktivitelere başlayabilir, araba kullanabilir. İlk 3 hafta yürüyüş dışında agır spor yapmaması gerekmektedir. Yine ilk 3 hafta sporcu sütyenini gece gündüz takması gerekmektedir. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktivitesi serbesttir.

Meme diklestirme sonrası ilk 3 hafta memeler normalden daha yukarıda ve dik dururlar, görüntüleri doğal olmaz. Üçüncü haftadan sonra memelerin görünümü normal dönmeye ve memeler normal konumuna inmeye başlarlar. Memeler tam şekillerini 3. ayda alırlar. Sonraki kontroller özel bir durum olmazsa 3. hafta, 3. ay, 6. ay ve birinci yılın sonunda yapılır. Ameliyat üzerinden bir yıl geçtiğinde kontrol mamografisi/USG çekilmesi onerilir.

Meme dikleştirme ameliyatının meme kanseri ile bir ilişkisi var mı?

Meme dikleştirme ameliyatının meme kanseri ile herhangi bir iliskisi yoktur. Meme küçültme ile birlikte yapıldığında meme kanseri riskini belirgin bir şekilde azalır. Ayrıca çıkan parçaların patolojiye gönderilmesi hasta takibi açısından önemli bir bilgi sağlar. Meme dikleştirme sırasında silikon kullanılan hastalarda da kanser riski artmaz.

Meme dikleştirme ameliyatı sonucu kalıcı mıdır?

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme dokusu ve meme ucu daha yukarda ve estetik bir konuma taşınır. Bu ameliyat sonrasında memeler daha genç görünüm kazanırlar.
Meme dikleştirme ameliyatı sonuçları oldukça kalıcıdır ama doğal yaşlanma süreci, gebelik / emzirme ve kilo alma veya verme göğüslerin bir kez daha deforme olmasına neden olabilir. Ancak hiçbir zaman ameliyat öncesine geri dönme durumu söz konusu olmamaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı (mastopeksi) fiyatları

Meme dikleştirme ameliyatı hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek ya da fiyat bilgisi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.