plastik cerrahi meme küçültme

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Çeşitli genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu kadınlarda vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri memeler oluşabilmektedir. İriliğe bağlı sarkık bir meme kadınlarda birçok soruna yol açabilmektedir. Bu sorunların en sık karşılaşılanları; sırt ve boyun ağrıları, kamburluk, solunum problemleri, meme altında pişiklerin oluşması, günlük fizik aktivitelerin sınırlandırılması, kıyafet seçiminde yaşanan zorluklar vb. durumlardır. Bu sebeplerin yanında kişinin kendini beğenmemesine yol açması nedeniyle sosyal ve psikolojik sorunlar da ortaya çıkabilmektedir.

Meme küçültme operasyonu ile memelere doğal bir görünüm kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu sayede yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kalkmakla beraber kişinin yaşamı kolaylaşmakta ve daha mutlu bir hayat sürebilmesi mümkün olmaktadır.

Meme küçültme estetiği için uygun bir aday mısınız?

Doğuştan büyük memelere sahip olan, hamilelik veya aşırı kilo alınması sonrası meme dokusu büyüyen, asimetrik memelere sahip olan bireyler meme küçültme estetiği için en uygun adaylardır.

Ameliyat öncesi süreç

Ameliyat öncesi yapılması gerekenler kan ve akciğer filmi, mamografi ve gerekli görülmesi halinde meme ultrasonografisi şeklinde sıralanabilir. Cerrahınızla yapacağınız yüz yüze görüşmede yüksek tansiyon, sigara kullanımı, ilaç alışkanlığı ve şeker hastalığı gibi durumların konuşulması gerekmektedir. Ancak ameliyat sonrası risklerin minimuma indirilebilmesi için operasyon tarihinden en geç 3 hafta öncesinde sigara kullanımının sonlandırılması gerekmektedir.

Ameliyat süreci

Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon süresi 2 ila 4 saat arasında değişebilmektedir. Meme küçültme ameliyatı sayesinde büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılarak, meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat sonrası oluşan izlerin derecesi memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Ameliyat sonrası cerrahınızın önerisine göre 1-3 gün arasında hastaneden çıkmak mümkündür.

Ameliyat sonrası süreç

Ameliyat sonrası ağrı genellikle minimal düzeydedir. Hastanın kol hareketlerinde kısıtlılık meydana gelmektedir.

Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır veya operasyon sonrası hemen sütyen giydirilir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir ve 24 ila 72 saat arasında çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı bir pansuman konur ve konulan bu pansuman 2 gün sonra açılarak kontrol edilir. Operasyonun bitiminden 7 gün sonra sargılar açılır. Hastaya yaklaşık 6 hafta boyunca sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimleri görünebilmektedir. Ancak bu etkiler kısa süre içerisinde ortadan kaybolur.

Hastanın 1 hafta sonra işine dönebilmesi mümkündür. Yaklaşık 3 ay boyunca ağır sporlardan uzak durması önerilir. Meme küçültme estetiği genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin giyim tarzını kolaylaştıran, kişiyi yaşama daha bağlı hale getiren bir estetik operasyondur. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi memede hacim artışına ve sarkıklıklara neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatı kişiye estetik olarak daha güzel bir görünüm kazandırmasının yanı sıra, daha sağlıklı bir yaşam sunabilmektedir. Zira, meme dokusunun çıkarılmış olmasının kişinin meme kanserine yakalanma riskini bir nebze dahi olsa düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Meme küçültme estetiği emzirmeyi etkiler mi?

Süt verebilme fonksiyonunun korunabilmesi açısından seçilen teknik ve memenin büyüklüğü son derece büyük önem arz etmektedir. Bu sorunun cevabının önceden kesin ve net bir şekilde verilebilmesi mümkün olmamakla beraber cerrahınızla yapacağınız yüz yüze görüşme ve muayene neticesinde daha sağlıklı bir cevap alabilmeniz mümkündür.