Liposuction ve Yeni Nesil Vaser Teknolojisi Nedir,  Nasıl Uygulanır,  Kimlere Uygulanabilir?

Liposuction ve Yeni Nesil Vaser Teknolojisi Nedir,  Nasıl Uygulanır,  Kimlere Uygulanabilir?

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. Vasfi Çelik e sorduk;

Liposuction ve Yeni Nesil Vaser Teknolojisi Nedir,  Nasıl Uygulanır,  Kimlere Uygulanabilir?

Dünyada en çok yapılan operasyonlar sıralamasında 1.liğe hızla yükselen, ülkemizde de birincilik için yarışan liposuction ameliyatı, yenilikleri ve sahip olduğu hızlı gelişen teknolojileri ile güzellikte ve sağlıkta zirveyi zorluyor…

Liposuction Nedir?

Yeni kimliği ile liposuction vücuttaki yağ hücrelerini uzaklaştırmaktan öte vücudu üç boyutlu şekle sokmamıza olanak sağlamaktadır. Üçüncü kuşak solid prob ultrasonik liposuction cihazlarının plastik cerrahi kullanımına girmesi ile ileri vücut şekillendirme ameliyatlarında hızlı ilerlemeler sağlanmıştır. İleri teknikler ile atletik erkek ve kadın siluetlerindeki parlak, gölgeli ve karanlık ışık yansımaları yaratılabilir (3D şekillendirme), ultrasonik liposuction ile toplanan yağ dokusu dolgunluk istenilen alanlara taşınabilir (4D şekillendirme).

Yeni nesil Vaser Liposuction Teknolojisi Nedir?

Ultrasonik liposuction (Vaser liposuction) ile klasik liposuctionın çok ötesinde sonuçlar elde edilmesinin yanında, vaser liposuction ile vücut üzerinde 3 boyutlu olarak çalışmak ve vücuda şekil vermek mümkün. Yine bu cihazın teknolojinin bizlere en büyük süprizi Smooth özelliği ile selülit tedavisine de çözüm sunuyor olması.

Liposuction Nasıl uygulanır?

Yıllar içinde liposuction uygulamalarında gelişmeler olmakta ve bir takım enerjilerin ( ultrason – ses enerjisi , laser- ışık enerjisi, titreşimli kanüller- mekanik enerji) etkisinden faydalanılmaktadır. Vaser ( ultrasonic liposuction) uç kısımlarından ultrason yayan prob gibi kanüllerle yağ dokusu eritildikten sonra yine ince uçlu kanüllerle emilmektedir. Böylece hem yağ dokusu sıvı hale gelmekte hem de yağ seçici özelliği ile damar- sinir hasarı daha az olmaktadır. Bu da daha az şişlik ve morluk demektir. Ultrasonik dalgaların ciltte sağladığı ısınma sıkılaştırıcı etki yaratır. Teknik lokal+ sedasyon ( uyku hali) ya da genel anestezi ile uygulanabilir. Tek bölge için lokal anestezi+ sedasyon daha uygundur. Özellikle basen, bel göbek gibi bölgesel yağ dokusunun fazla olduğu alanlarda çok iyi sonuçlar alabiliriz. Erkek ve kadında karın bölgesinin 3 boyutlu şekillendirilmesine olanak sağlar. Hastanede yatmanız gerekmez ya da en fazla 1 gece yatarsınız. 3. günden sonra banyo yapabilirsiniz. Özel korsenin 5-6 hafta giyilmesi uygundur. Sonrasında spora başlayabilirsiniz.

Liposuction kimlere uygulanabilir?

Her Plastik Cerrahi ameliyatında olduğu gibi güvenli cerrahi ameliyat temel vazgeçilmeziniz olmalı her zaman. Her kişinin cilt elastikiyeti, kas yapısı, bölgesel yağlanması bir diğerinden farklılık gösterebilir. Bu da alacağımız sonucu etkileyecektir. Önemli olan kişide risk faktörü oluşturmadan ve zarar vermeden ( çökmeler, yapışıklıklar) ve yeterli incelme sonucu almaktır. Kilo boy oranı, cilt elastikiyeti, doğum, çatlakların olup olmaması gibi faktörlerde önemlidir. Karın germe gerektirecek kadar sarkıklığı olan bir kişide ek olarak rektus diastazı ( karın önduvarındaki iki paralel uzun kasın ayrı olması, doğumlar sebebi ile) da var ise cilt belli bir yere kadar sıkılaşır. Tek başına vaser yeterli olmaz. Ancak karın germe de eklenirse sonuç mükemmel olacaktır.
Yapısal olarak kalın bir bacak yapısı var ise benim müdahale edeceğim alanlar basen, bacak önyüz, bacak arası, diz içi, ayak bileği, diz çevresi yağlardır. Bacağı incecik yapmak adına çok geniş alanda çalıştığımızda her ne kadar damar ve sinir hasarı az olsa da lenfatik ( doku arası sıvıyı toplayan sistem) ağa vereceğimiz zarardan dolayı ödem daha fazla olacak bu da iyileşmeyi olumsuz etkileyecektir.

Son olarak eklemek isterim ki teknikler mucize gibi sunulsa da önemli olan uygulayan kişidir. ‘Önce sağlık ve güvenli cerrahi ameliyat’ ilkesi burada da çok önemlidir. Alınacak yağda kişinin kg olarak vücudunun yağ oranına çok dikkat edilmelidir…

Kendi anatomik yapınıza en uygun daha detaylı bilgileri güzel bir kahve eşliğinde almak için ücretsiz ilk muayene hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Sağlıklı ve güzel günler dileriz…

No Comments

Post A Comment