Masseter botoksu neden yapılır?

Estetik açıdan Massetter botoksunda genellikle, yüzün alt kısmındaki fiziksel görünüm ve şekil bozuklukları hedef alınmaktadır. Erkeklere göre daha çok kadınlarda estetik açıdan problem ve rahatsızlık yaratan erkeksi ve sert bir görünüme neden olan kare yüz şekli küçültülerek daha orantılı bir yüz şekli elde edilmektedir. Masseter botoksu ile çene inceltilip küçültülebilmektedir. Masseter botoksu genellikle yuvarlak ve kare şeklindeki yüz yapıları,  üçgen, oval ya da kalp şekline dönüştürebilmektedir.

Ayrıca çene şekli ince ve belirsiz olan hastalarda ise tersine bir etki ederek masseter kası büyütülür ve çenenin daha belirgin bir şekil alması sağlanabilmektedir. Tıbbi olarak ise masseter botoksu sürekli ve sert şekilde yapılan çiğneme, stres ve psikolojik nedenlerden kaynaklanan bruksizm denilen diş sıkma hareketi sonucunda çene kaslarının genişlemesi ve masseter kasının büyümesi tedavisinde de uygulanabilmekte; diş sıkma botoksu olarak da bilinmektedir.  

Masseter kasının olması gerekenden fazla büyük olması, yalnızca estetik açıdan değil, fiziki görünüm olarak da kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Sonuç olarak bu işlem hem estetik hem de işlevsel olarak tedavi sunmak amacıyla yapılabilmektedir.

masseter-botoks-nedir-cene-botoksu-nedir-plastik-cerrahi

Masseter botoksu nasıl yapılır?

V hattı/V-line botoksu olarak da bilinen Masseter çene botoksunda küçük dozlarda botulinum toksini hekim tarafından doğrudan masseter kasına (çeneyi hareket ettiren büyük kas) enjekte edilmektedir. Burada amaç kasın zayıflamasını ve küçülmesini sağlamaktır. Sonuçta ise yuvarlak ve kare yüz şekilleri incelerek üçgen, oval ya da kalp şekline dönüştürülebilmektedir. Ayrıca Bruksizm denilen diş sıkma hareketi sonucu büyüyen çene kasları da tedavi edilebilmektedir. Botoks uygulaması ile çene kasları rahatlatılarak yüzdeki genel gerginliği azaltır. Böylece stres ve diş sıkma sorunu için de faydalı olabilmektedir.

Masseter botoksu kimler yaptırabilir?

Masseter botoksu (Masseter reduction/V-line botoksu), çenesindeki genişliğin kemik yapısından değil de, kas kütlesinden kaynaklanan kişiler için uygun bir estetik uygulamadır. Ayrıca doğuştan ya da kilo verme sonucu çene şekli ince ve belirsiz olan bireylerde de uygulanabilmektedir. Tıbbi tedavi olarak; bruksizm denilen diş sıkma hareketine sahip bireylerde büyüyen çene kasları da tedavi edilebilmektedir.

Masseter botoks ile çene küçültme ameliyatı arasındaki farklar nelerdir?

Çene küçültme ameliyatı, genel anestezi altında cerrahi işlem ile yapılmakta iken; botoks uygulamasında genel anestezi ve cerrahi prosedür olmamaktadır. Çene küçültme ameliyatı sonrası uzun ve zor bir iyileşme süreci olmakta; masseter botoksu ise çok kısa iyileşme süresine sahiptir ayrıca işlem sonrası ağrı çekilmemekte, ödem ve dikiş izi oluşmamaktadır. Botoks işlemi tamamlandıktan sonra iş ve günlük hayata hızlı bir şekilde dönüş yapabilmektedir.

Sonuç olarak hekim tarafından ayrıntılı muayene sonucunda değişmesi gereken kemik yapısı olmadığı sürece, masseter çene botoksu ile cerrahi müdahale olmadan, kolay ve ağrısız bir şekilde daha belirgin bir çene çizgisi elde etmek mümkündür.

Masseter botoks ağrılı bir uygulama mıdır? İşlem ne kadar sürmektedir?

Masseter botoksu genelde 10-20 dakika sürmekte; bu işlem esnasında herhangi bir ağrı acı duyulmamaktadır. Uygulama öncesi genellikle anestezik krem ile bölge uyuşturulmaktadır. Bu işlem tamamlandıktan sonra iş ve günlük hayata hızlı bir şekilde dönüş yapılabilmektedir.

Masseter botoks uygulama sonrası iyileşme süreci nasıl olmaktadır?

Botoks enjeksiyonu sonrasında iğne giriş yerlerinde hafif kızarıklık veya nokta şeklinde hafif şişlikler görülebilmekte; genellikle birkaç saat içinde kaybolmaktadır. Uygulama sonrasında özel bir iyileşme sürecine gerek kalmamakta; iş ve günlük hayata hızlı bir şekilde dönüş yapabilmektedir. İşlem sonrasında önlem ve koruma amaçlı, ilk birkaç saat yüz bölgesine temastan kaçınılmalı; enjeksiyon uygulanan bölgelere dokunulmamalı ve her hangi bir madde sürülmemelidir.

İlk uygulama sonrası masseter botoksun etkisi ne zaman görülmeye başlar?

Masseter botoksun ilk kez uygulanması sonrası etkisinin görülmesi bireyden bireye farklılık göstermekle birlikte ilk etkinin farkedilmesi genellikle 4-5 gün sonunda görülmeye başlamakla birlikte 2-4 hafta içinde tam sonuç görülebilmektedir.

Masseter botoksun ne sıklıkla tekrarlanması gerekir?

Masseter botoksun ilk kez uygulanması sonucu vücudun botoksu metabolize etme ve etki hızı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genellikle 6 ay kadar sürebilmektedir. Botoksun kas üzerindeki etkisini korumak ve daha fazla kontur isteyen bireyler için ise işlem 6 ay arayla tekrarlanabilmekte, genellikle 2-3 uygulama sonrası tekrarlanması gerekmemektedir.

Masseter botoks uygulaması sonrası çiğnemede ağrı hissedilir mi? Tedaviden hemen sonra diyet kısıtlaması gerekir mi?

Botoks sonrası çiğneme işlevinde herhangi bir sorun ve güçlük yaşanmaz, birey normal yaşantısına ve günlük yeme-içme rutinine devam edebilmekte herhangi bir diyet kısıtlamasına gerek kalmamaktadır. Ayrıca yemek yenilirken ağrı oluşmamaktadır.

Masseter botoksun yan etkileri var mıdır?

Deneyimli ve uzman bir hekim tarafından, botoks uygulamasının vücutta etki mekanizması bilinerek, kişiye göre doğru doz ve zamanlamayla, yüz bölgesinde doğru noktalara uygulandığı takdirde oldukça güvenli bir işlemdir.

Masseter botoks kimlere uygulanmaz?

Masseter botoksu, hamilelere, emziren annelere, muayene sonucu diş ve deri veya vücudunda herhangi bir enfeksiyonu olanlara ve genel sağlık durumunda bozukluk olan ve hekim tarafından ayrıntılı muayene sonucu uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olan bireylere tavsiye edilmemektedir.

Masseter çene botoksu ile üst yüz botoksu birlikte yaptırılabilir mi?

Uzman ve deneyimli bir hekim tarafından uygun görüldüğü takdirde masseter çene botoksu ile üst yüz botoksu aynı anda yapılabilmektedir. Yüzün üst bölgelerine yapılan botoksun etkisi, vücudun en güçlü kaslarından biri olan çene-masseter kasına göre daha hızlı görülebilmektedir. Çene kasına yapılan botoksun yüz bölgesindeki etkisi birkaç gün ve hafta sonra görülebilmektedir.

Masseter botoks fiyatları

Masseter çene botoksu fiyatları, bireyden bireye farklılık gösteren kullanılan botoks miktarına göre belirlenmektedir. Kliniğimizi arayıp ya da ziyaret edip ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.