Meme Küçültme Nedir? Nasıl Yapılır?

meme küçütme nedir, göğüs ölçüsüne bakan kadın

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Tıp dilinde “Redüksiyon Mamoplasti” olarak tanımlanan meme küçültme, sarkık ya da büyük memelerin küçültülmesi işlemidir. Ağırlıklı olarak estetik amaçlı tercih edilen meme küçültme ameliyatları genel anestezi eşliğinde yapılır. Meme küçültmenin bir diğer nedeni de medikal ihtiyaçlardır. Özellikle emzirme döneminde memelerin sarkması ya da büyüklüğüne göre vücutta sırt, boyun ve omuz ağrılarına yol açması bu durumu gerekli kılabilmektedir. Bazı kadınlarda memelerin normalinden daha büyük ölçülerde olması meme altında enfeksiyon, pişik ve yara oluşumuna da neden olabilmektedir. Sütyen kullanımında omuzda baskı oluşması, istenilen ölçülerde kıyafet bulamama, fiziksel aktivite sırasında zorlanma gibi durumlar da memelerin büyük olmasına bağlı olarak karşılaşılan olumsuzluklardır. Aynı zamanda meme büyüklüğüne bağlı vücutta kamburlaşma durumuyla da sıklıkla karşılaşılır. Tüm bu etmenler çerçevesinde, hastanın konforu ve sağlıklı bir meme yapısına sahip olması için meme küçültme ameliyatı uygulanmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatı meme içinde yer alan yağ dokusunun alınması şeklinde yapılır. Ameliyat sırasında ters T kesi ve lolipop kesi gibi iki farklı teknik kullanılır. Meme başının duruşu, memenin kıvrımı, boyutu, cilt yapısının analizi gibi süreçler tamamlandıktan uygun yerden açılan bir kesi ile fazla olan doku alınır. Her iki yöntemde de deri, süt kanallarına zarar verilmeyecek şekilde kapatılır ve ilgili bölgeye dren yerleştirildikten sonra ameliyat süreci tamamlanır.

Meme ucunun dairesel olarak kesilmesi yöntemine lolipop kesi adı verilir. Ters T kesi yöntemi memenin alt kısmının ters T harfi gibi kesilmesi yöntemidir. Yine bu işlemde de benzer şekilde fazla meme dokusu alınır ve uygulama tamamlanır. Meme içerisine dren yerleştirilmesinin nedeni fazla sıvının dışarı atılması ve iyileşme sürecinin hızlandırılmasıdır. Drenin çekilmesinin ardından hasta gerekli kontrol işlemleri yapılarak taburcu edilmektedir.

Operasyon sonrası ilk 1 ve 2. hafta genel kontrol haftasıdır. 2 haftalık sürecin ardından hastanın dikişleri alınır, ameliyat nedeniyle oluşan izlerin azalmasına yönelik krem önerilir. Hastalar ameliyat sonrası 1 hafta içerisinde günlük yaşam rutinlerine dönebilmektedir.
İlk 6 hafta sporcu sütyeni takılması tavsiye edilir.

Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatın belirli risk durumları olabildiği gibi meme küçültme ameliyatlarının da birtakım risk faktörleri bulunur. Nadir rastlanan durumlar olsa dahi oluşabilecek risk etmenleri şu şekildedir;

• Meme başında duyu hasarı,
• Ameliyatın tamamlanmasının ardından kanama veya enfeksiyon,
• Operasyon sonrası süt kanallarındaki zedelenmeye bağlı süt verme oranının azalması,
• Ameliyatın yapıldığı yerin steril ve hijyenik olmamasına bağlı sağlık sorunları gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatlarında hem ameliyat ortamı hem de ameliyata giren uzmanın tecrübesi önemsenmesi gereken unsurlardan biridir.


Meme küçültme ameliyatı türleri nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı iki türde yapılır. Ters T yöntemi memenin ters T harfi şeklinde kesilmesi ve içerideki fazla dokunun alınmasıdır. Lolipop yönteminde memenin uç kısmından daire şeklinde bir kesi oluşturulur ve yine benzer şekilde içerideki yoğun doku dışarıya çıkarılır. Her iki yöntem karşılaştırıldığında ters T yöntemi daha sık tercih ediliyor olsa bile bu durum hastanın meme yapısına göre değişkenlik gösterebilir.

 

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme ameliyatlarında diğer pek çok ameliyatta olduğu gibi cilt üzerinde iz oluşması muhtemel bir durumdur. Kesi açılıp dikiş atılarak uygulanması bu durumun nedenidir. Kesi miktarı daha az olan ve meme başı çevresi baz alınarak uygulanan lolipop tekniğinde izler daha az belirgindir. Ters T yönteminde daha geniş bir kesi açılması nedeniyle izler daha kalıcıdır. Her iki yöntemde de memenin sarkma derecesi ve küçültülme oranı izin boyutunu belirleyen öncelikli unsurdur. Operasyonun ardından kesinin cilt rengini kazanmasına bağlı olarak izlerde belirgin oranda azalma görülür.

Meme küçültme ameliyatını sgk karşılıyor mu?

Meme küçültme ameliyatları estetik operasyonlar kapsamında yer alması nedeniyle SGK tarafından karşılanmamaktadır. Ancak nadiren de olsa boyun ve meme başı arasındaki mesafe 40 cm ve üzeri olan, bel fıtığı ve eklem problemleri bulunan hastaların meme küçültme ameliyatları devlet tarafından karşılanabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirebilir miyim?

Ameliyat sonrası emzirme ile ilgili bir problem oluşmamaktadır. Ancak cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak süt kanallarının etkilenmesi durumu meydana gelebilir. Eğer süt kanalları, meme başı ve çevredeki ilgili dokular korunursa emzirme sırasında herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Süt kanallarının ve süt bezlerinin etkilenmemesi için uygulanan teknik ve cerrahi deneyim oldukça önemlidir.

Meme küçültme ameliyatı hangi yaş aralığında yaptırılabilir?

Meme küçültme ameliyatı vücut gelişimini tamamlayan, 20 yaş ve üzeri herkes için uygulanabilen ameliyatlardır. 20 yaş altı kişilerde tıbbi anlamda zorunluluk teşkil etmesi durumunda gerekli aile onayı alınarak yapılabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı fiyatı nedir?

Meme küçültme ameliyatına yönelik aklınıza takılan sorular, fiyatlar ve daha fazla bilgi için bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.