Biz estetikle zarif yaşlanmayı vadediyoruz

vasfi-celik-ofis-ici-foto

“Yaşlanmak kaçınılmaz bir son… Ama biz, estetikle zarif yaşlanmayı vadediyoruz.”

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde ihtisasını tamamlayan ve yurt içi ve yurt dışında katıldığı bir çok seminer ve gerçekleştirdiği yüzlerce başarılı ameliyat ile ismini ülke sınırları dışına taşıyan Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Vasfi ÇELİK ile kendisine ait kliniğinde gerçekleştirdiği uygulamalar üzerine konuştuk.

“Yaşlanmak maalesef kaçınılmaz bir son ama biz yaptığımız estetik operasyonlar ile zarif yaşlanmayı vadediyoruz” diyen Vasfi Çelik; kliniğinde verdiği hizmetleri ve estetik cerrahideki son gelişmeleri MERSİ okuyucuları için anlattı.

 

Öncelikle sizden tıp dünyasındaki kariyeri­nizi dinleyebilir miyiz?

Üniversite eğitimim Abant İzzet Baysal Üniver­sitesi Tıp Fakültesi ile başladı. Ardından 2014 yı­lında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde ihtisasımı tamamladım. Yaklaşık bir yıl kadar Aksa­ray Devlet Hastanesi’nde çalıştıktan sonra, 2016 yılında Mersin Devlet Hastanesi’nde ve bir yıl son­ra Mersin Şehir Hastanesi’nde çalıştım. 2017 yılı Ağustos ayında Devlet Hastanesinde ki görevimden ayrılarak kendi kliniğimi kurdum ve yaklaşık 2 yıldır burada mesleğime devam etmekteyim.

“2019 yılında ameliyatsız estetik işlemlere olan ilgi ve talep daha çok artıyor. Bunların en başında dolgu ve botoks uygulamaları yer alıyor. Aslında ben bunu küçük dokunuşlarla büyük mutluluklar yaratan uygulamalar olarak görüyorum.”

Kliniğinizde yer alan hizmetler nelerdir ve size daha çok hangi işlemler için başvuru­luyor?

İple Orümcek Ağı Estetiği, Yağ Transferi, iple Kep­çe Kulak Estetiği, Flep Tekniği ile Kepçe Kulak Estetiği, Genital Gençleştirme, Botoks, Dolgu, Jinekomasti, PRP ve Karma Rhinoplasty, Let down Rhinoplasty, Kosta Greftli Revizyon Rinoplasti, Transkonjuktival Bleferoplasti, Meme Estetiği, Karın Estetiği, Laser-vaser Liposuction, gibi geliştirilmiş tekniklerle, pek çok akademik makaleye konu olmuş ve çoğu uluslar arası kongreler­de sunulmuş ve tıp makalelerini referans alarak ameliyatlarımı yapmaktayım.

Türkiye en çok Rhi­noplasty yani burun estetiği ameliyatı tercih edili­yor. Bizim de kliniğimize başvuran hastalarımızın çoğu aslında bu gruba giriyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de bizim burun yapımızın batı toplumlarına göre daha büyük yapıda olması, daha kemikli olması, burun ucu düşüklüğü ve bu­run kanatlarında genişlik ve asimetrinin daha sık görülmesi olarak sıralanabilir. Burun yüzün mer­kezinde yer alan ve yüz görünümünde çok önemli rolü bulunan bir organdır. Dolayısıyla burundaki küçük değişiklikler bile yüz görünümünü etkile­yebilir.

plastik cerrahi estetikle zarif yaşlanma

Mersin dışından da çok sayıda hasta geliyor mu?

Modern dünyanın bize getirilerinden birisi de ar­tık uzak kavramının ortadan kalkması sanırım. Hem karayolu hem de havayolundaki ulaşım ko­laylığı sayesinde Türkiye ve yurtdışından çok sa­yıda hastam oldu.

Özellikle son 15 yılda estetik ameliyatlara olan talep çok arttı. Örneğin 18-25 yaş arası en çok burun, 25-45 yaş arası yağ toplanması meme ve karın sarkmaları, 40-50 yaş arası ise en çok yüz şikayetleri ile başvuruyor. Son bir yılda yurtdışı hastalarım da azımsanmayacak kadar bir artış oldu. Hastaların bizi tercih etmelerinin sebebi hem estetik ameliyatlarda hayal ettikleri sonuç­lara ulaşmaları hem de bizimle daha kolay anlaşmaları sanırım.

Yurt dışından da şehir dışından da gelen hastalar çok uzun süre Mersinde kalamayacağı için ame­liyat sürecinin çok detaylı bir şekilde planlanması gerekiyor. Bu nedenle gelecek olan hastaların ön­celikle bize e-mail ya da telefon yoluyla ulaşıp so­rununu ve isteklerini anlatması gerekiyor. Ayrıca sonrasında mail ya da akıllı telefon aracılığıyla fo­toğraflarını bana iletmesi gerekiyor. Böylece yapı­lacak olan işlemler önceden planlayarak en kısa sürede tamamlanmasını hedefliyorum. Hastanın verdiği bilgiler doğrultusunda isteklerini değerlendirerek o kişiye özel ayrıntılı bir bilgilendirme yapıyorum.

Ameliyata karar verildiğinde hasta­neye ameliyat tarihinden 1 ya da 2 gün önce ge­linmesi yeterli oluyor. Bu süre hasta ile yüz yüze görüşme ve ameliyat hazırlıkları için gerekli olan süredir. Kalacak yer talebi olursa ekibimle birlik­te hastaya otel seçenekleri sunuyoruz. Hastamızı havaalanında karşılayarak hastaneye ve kalacağı otele transferini sağlıyoruz.

vasfi-celik-ofis-ici-ayakta-foto

“Yapılan işlemlerden ya da ameliyattan sonra dönüp aynaya bakıyor ve güzel olmuş diyor. İşte asıl mutluluk, karşındaki insanın gözündeki o ışığı yakalayabilmekte. Bu benim için çok önemli; yaptığım işin mutlaka doğal olması lazım. Benim tarzım daime böyle oldu. Küçük ayrıntılar sizi bensersiz kular ve dolayısıyla güzelleştirir.”

Estetik cerrahi alanındaki 2019 yılında son trendler nelerdir?

2019 yılında ameliyatsız estetik işlemlere olan ilgi ve talep daha çok artıyor. Bunların en başında dolgu ve botoks uygulamalari yer alıyor. Aslında ben bunu küçük dokunuşlarla büyük mutluluklar yaratan uygulamalar olarak görüyorum. Dolgu ve botoks yaklaşık 5-6 yıldır ameliyatsız olarak en çok uygulanan estetik işlemler olmasına rağmen yeni olan 2019 yılında daha ileri teknoloji ile üre­tilmiş dolgular ve bu dolguları uygularken müm­kün olduğunca yüzün doğal güzelliğini bozmadan daha çekicilik katacağını öngörmemiz. Botoks uygulamalari da benzer şekilde daha doğallıktan yana özellikle kasların yumuşatılması kas aktivi­telerinin azaltılması ve mimik çizgilerinin azaltıl­masını sağlarken doğal güzelliğin korunmasında en çok istenen ve aranan uygulama şekli olacak.

İkinci sırada yine ameliyatsız bir işlem olan mik­ro iğneleme yöntemi geliyor. Ameliyatlar da ise, ülkemizin yapısı ve bizim etnik özelliklerimiz dü­şünüldüğü zaman rhinoplasty yine en çok uygula­nan estetik ameliyat olacak. Estetik burun ameli­yatları hem erkekler hem de bayanlar tarafından çok yoğun talep edilen işlemlerden birisi olmaya devam edecek.

Geçtiğimiz yıldan başlayan ve yansımaları gide­rek artan bir şekilde devam eden bir uygulamada yağ greft uygulamalari. Özellikle liposuction ile gövdeden, karından, bacaktan ya da belden alı­nan yağların özel işlemlerden geçirildikten sonra tekrar vücuda verilmesi en çok yapacağımız uy­gulamalardan birisi olacak. Çünkü hem yabancı bir protez kullanma isteğini ortadan kaldırıyor hem de çok doğal kendi yağlarınızla sonuçlar elde edebilmenizi sağlıyor. Yüze uygulandığında daha genç bir görünüm sağlarken dudaklara uy­gulandığında daha dolgun ve çekici bir görünüme kavuşturuyor. Özellikle son dönemde Brezilya poposu olarak bilinen popo dikleştirme ve popo dolgunlaştırma uygulamaları bu yağ greft uygulamalarının en çok yapılan kısmını oluşturacak.

Yine gençler tarafından son dönemlerde popüler olan badem göz estetiği de bu yıl çok talep edi­lecek ameliyatlardan gözüküyor. Göz kapaklarını her iki tarafındaki birleşim noktalarından göz ka­paklarını kemiğe bağlayan askılarının yerlerinin değiştirilmesi ile yapılan bu ameliyat hem lokal anestezi altında yapılabilmesi hem de kısa za­manda normal hayatın akışına dönülüyor olması açısından avantaj sağlıyor.

Son zamanlarda özellikle de sosyal medyanın da etkisi ile çok popüler bir hale getirilen diğer bir ameliyat ise Hollywood yanağı olarak bilinen Bi­şektomi operasyonudur. Özellikle yüzü yuvarlak ve geniş olan kişilerde tercih edilmesine rağ­men popülarite sebebiyle normal yüz yapısındaki hastalar tarafından da talep edilmeye başlandı. Her iki yanağımızın orta alt kısmında bulunan yaklaşık bir ceviz büyüklüğünde olan yağ yastık­çığı aslında bizim için çok değerli bir yapıdır. Yüz gençleştirme işlemlerin de bu yağ yastıkçıkları yer çekiminin etkisi ile indiği için yukarıya asarız. Fakat genç kişilerde şu anda çok popüler olduğu için bu yağ yastıkçıkları alınabilir. Lokal anestezi altında yapılan hemen dişlerin üstünden yaptığı­mız ağzın iç tarafından yapılan bir kesi ile işlem tamamlanır.

vasfi-celik-foto

“Erich Fromm’un çok sevdiğim bir sözü vardı: Bir şeye sahip olmak değil, layık olmak önemlidir. Umarım hepimiz için felaketlerden uzak, savaşların yaşanmadığı, çocukların özgürce sokaklarda oynayabildiği daha aydınlık günler bizim olur.”

2018 yılı sizin için nasıl geçti ? 2019 yılından beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir?

2018 yılı benim için dolu dolu geçti diyebilirim. Yüzlerce ameliyat toplantılar kongreler eğitimler vesaire… Bu mesleğin en güzel tarafı da belki de hiç ortak bir alanı olmadan farklı milletten insan­larla dahi tanışmak ve onlara yardım etmek sanı­rım.

Karşınıza sağlıklı bir insan geliyor ve sizden bir şeyler talep ediyor. Siz ise o insan zaten iyi iken ve sağlıklı iken ona zarar vermeden onu daha iyi yapmaya çalışıyorsunuz. Düşlediği görünüme son bir adım var o da sizsiniz. Bu çok zor bir şey ve hem karşınızdaki insana karşı hem de mesleği­nize karşı inanılmaz bir sorumluluk alıyorsunuz. Hiçbir şeyi bozmamanız lazım ama herşeyi daha iyi yapmanız lazım.

Yaşlanmak kaçınılmaz bir son maalesef ama biz estetikle zarif yaşlanmayı vadediyoruz. Yapılan işlemlerden ya da ameliyattan sonra dönüp aynaya bakıyor ve güzel olmuş diyor. İşte asil mutluluk karşındaki insanın gözündeki o ışığı yakalayabilmekte. Bu benim için çok önemli; yaptığım işin mutlaka doğal olması lazım benim tarzım daima böyle oldu. Küçük ayrıntılar sizi benzersiz kılar ve dolayısıyla güzelleştirir. Çok zor bir işle uğraşıyoruz ve bu işin arkasında müthiş bir bilgi birikimi var. Sonunda elde etmek istediğimiz şey aslında çok basit karşındaki insa­nın gözündeki pırıltıyı arıyorsun. Ben yaptım o da mutlu oldu.

2019 yılından o kadar çok beklentim var ki inanın saymakla bitiremem. Daha fazla okumak, yeni şeyler öğrenmek daha fazla gezmek daha çok insana yardım etmek daha yaşanılabilir dünya olması için elimden ne geliyorsa yapmak… Erich Fromm un çok sevdiğimi bir sözü vardı Bir şeye sahip olmak değil layık olmak önemlidir. Umarım hepimiz için felaketlerden uzak, savaşların ya­şanmadığı, çocukların özgürce sokaklarda oyna­yabildiği daha aydınlık günler bizim olur.