Rinoplasti 2

plastik cerrahi rinoplasti

Kemerli burun ameliyatsız düzelir mi?

Burundaki şekil bozuklukları bazen hafif derecede olabildiği gibi kimi hastalarda bu durum kolaylıkla giderilemeyecek ve ameliyatı gerekli kılacak niteliktedir. Kemerli burunlarda hafif dereceli eğrilikler farklı yöntemler ile ameliyatsız şekilde düzeltilebilir ancak uzun ve kemerli bir burnun törpülenmesi veya farklı bir tekniğin uygulanması mümkün değildir. Öncelikli olarak burundaki mevcut kemerin alınması gereklidir.

18 yaşından küçükler burun ameliyatı olabilir mi?

Burun ameliyatlarında öncelikli olarak hastanın burnun kemik ve kıkırdak yapısı baz alınır. Rinoplasti 18 yaşından küçük hastalarda özellikle solunumu etkileyen problemlerde yapılan bir cerrahi uygulamadır. Estetik anlamda ameliyat için hastanın aile onayı alınır. Operasyona uygunluk durumu değerlendirildikten sonra herhangi bir engelleyici unsurun bulunmaması halinde işlem uygulanabilir.

Devlet hastanesi burun estetiğini karşılıyor mu?

Diğer pek çok estetik ameliyat gibi burun estetiği de devlet hastaneleri tarafından karşılanmayan bir ameliyattır. Ancak burun estetiğinin sağlıkla alakalı olması durumunda SGK tarafından karşılanır.

Rinoplasti işlemi ne kadar sürer?

Uygulama süresi hasta için yapılacak müdahaleye göre farklılık gösterir. Örneğin; burun ucu operasyonlarında ortalama 30 ile 45 dakika arasında değişen bir süreden söz edilirken solunum problemlerinin giderilmesi için yapılan ameliyatlar 80 ile 120 dakika arasında değişebilmektedir. Genellikle bir rinoplasti ameliyatı uygulanan teknik de göz önüne alınarak 1 saat ile 2.5 saat arasında değişkenlik gösterir.

Rinoplasti sonrası iyileşme süresi nedir?

Ameliyat sonrasına iyileşme de ameliyat süresi ile benzer niteliktedir. Hangi amaçla rinoplasti uygulamasının yapıldığı ve müdahalenin büyüklüğü iyileşme süresini belirleyen bir unsurdur. Bu süreçte hastanın gerekli bakımı uygulama sıklığı ve hassasiyeti de önemsenmesi gereken bir konudur.

1. Hafta; hastaların nefes almada zorluk, morarma, şişlik gibi problemleri yaşadıkları süreçtir. Ameliyat sonrası görülen bu tip problemler oldukça doğaldır. Bazı hastalara burun deliklerinin iç kısmına bir splint uygulayabilir.

2. Hafta; Şişliklerin, morarmanın azaldığı ve kaybolmaya başladığı süreçtir. Ciltte ekstra hassasiyet hissetme de süreç nedeniyle karşılaşılması olağan bir durumdur. Bazı hastalarda ilgili problemler bu haftada da devam edebilir.

1. Ay; İlk aydan sonra burun ucunda hissizlik yaşanabilir fakat ayna karşısında net bir görüntü oluşmaya başlar. Genellikle hastaların tam iyileşme evresine yaklaştıkları süreçtir. Hafif ölçülü fiziksel aktivite çalışmalarına başlanabilir. Güneş gözlüğü veya gözlük takılabilir.

2 ve 3. Ay; Şişlikler iyiden iyiye azalma gösterir. Burunun tam anlamıyla oturması ve yeni görünüme alışma sürecinin yarısı tamamlanmış olur. Her ihtimale karşı tam kapsamlı bir fiziksel aktivite önerilmez.

6 ve 12. Ay; Genellikle 6.ayda bir çok hastanın burnundaki şişliğin tamamı ortadan kalkmaktadır ancak bazı hastalarda bu süreç 12 aya kadar uzama gösterebilir. İdeal bekleme süresi pek çok hasta için 12 aydır. Bu sürede tamamen iyileşme ve sonuçları görme mümkün hale gelir.

Rinoplasti riski var mı?

Pek çok cerrahi uygulamada olduğu gibi burun estetiğinde de bazı risk unsurları bulunur. Bu unsurlar kişisel sağlık durumu, ameliyatın yapıldığı yer, ameliyatı uygulayan kişi, uygulayan kişinin tecrübesi, teknik ekip, sterilizasyon ve hijyen gibi etmenlere göre azalır veya artar. Rinoplastide oluşabilecek yüksek riskler şu şekildedir;

• Kişinin burun iç damarlarında çatlak veya küçük çaplı yaralar
• İkinci bir ameliyatın gerekliliği
• Ameliyat sonrasında ağır burun kanaması

Rinoplasti sonrasında hafif riskler şu şekilde sıralandırılabilir;

• Göz çevresinde morluk
• Burun çevresinde morarma
• Şişlik
• Hafif boğaz yanması (genel anesteziye bağlı)
• Boğazda kuruluk hissi (genel anesteziye bağlı)
• Burunda nefes alma güçlüğü
• Burunda uyuşma
• Koklama duyusunda azalma

Rinoplasti ameliyatı sonrası ağrı ne kadar sürer?

Rinoplasti ameliyatı sonrası sık karşılaşılan bir durum değildir. İşlem sonrasında ağrı kesici verilmekte, bu sayede mevcut bir ağrı durumuyla karşılaşılması halinde şikayetler ortadan kaldırılmaktadır.

Rinoplasti ameliyatı sonrası şişlik ve morluklara ne iyi gelir?

Rinoplasti sonrası morarma her hastada yaşanması kesinlik gerektiren bir durum değildir. Bazı hastalarda ameliyatın ardından morluk ve şişlik görülmeyebilir. Morarmanın oluşması halinde ortalama 1 haftalık süreç içerisinde sararmalar başlar. Genellikle ameliyatın ardından ilk iki gün ödemin ve şişliğin üst seviyede olduğu süreçtir. Ödemlerin bir kısmının iyileşmesi ortalama 1 haftayı bulurken tam iyileşme hastadan hastaya göre değişkenlik gösterir. Bazı hastalarda 3 aylık bir bekleme süreciyle karşılaşılabilir.

Rinoplasti ameliyatından sonra ne zaman rahat nefes alınır?

Rinoplasti sonrasında hastanın burnuna bir tampon/silikon gibi destekleyici ve koruyucu ürünler yerleştirilir. Tampon çıkana kadar hastanın nefes almasında bazı zorluklar görülebilir. Sümkürme, aksırma gibi eylemlerde de çeşitli güçlüklerle karşılaşılabilir. Tam iyileşme gerçekleşene kadar eski rutininde nefes alma konusunda sıkıntılar yaşanabilir olsa da tamponun çıkarılmasından sonra hastalar rahat nefes almaktadır.

Rinoplasti ameliyatından sonra neden gözler morarır?

Göz çevresinin gevşek ve yumuşak bir yapıya sahip olması, travmalara ve bazı operasyonlara karşı hassasiyet oluşması durumunu meydana getirebilmektedir. Ancak bu durum her hastada görülmesi kesinlik içermez. Burnun dış ve iç yapılarında morarma ve şişme olması sık karşılaşılan bir ameliyat sonrası etkisidir. Göz morarması ise nadiren olur. Morlukların geçmesi için özel bir ilaç kullanılmaz. Belirli bir süreden sonra geçmekte ve hastanın sağlığı açısından herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.

Rinoplasti sonrası tıkanıklığa ne iyi gelir?

Rinoplasti ameliyatı sonrasında burun tıkanıklığı sık görülen bir durumdur. Nedeni burunda biriken kabuklanmalar ve akıntı olan tıkanıklık 1-2 hafta kadar sürebilir. Bu süreç içerisinde nefes almayı rahatlatıcı nemlendirici damla ve sprey gibi ürünler önerilir. Özellikle tıkanıklığı açmak için sümkürmeden ve buruna yönelik sert müdahalelerden kaçınılmalıdır. Bu durum ameliyat sonrasında iyileşme sürecini yavaşlatabilir.

Rinoplasti fiyatları

Rinoplasti uygulaması hakkında merak ettikleriniz, operasyon süreciyle ilgili sormak istedikleriniz, rinoplasti ameliyatı fiyatları ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizler için güncel fiyatlar ve operasyonla ilgili merak ettiklerinize yönelik en kısa sürede iletişim kuracağız.