Meme Büyütme 2

plastik cerrahi meme büyütme silikon

Meme büyütme ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

• Ameliyat sonrasında meme implantını korumak ve memeye destek sağlamak için sporcu sütyeni ya da sıkıştırma bandı kullanılmalıdır.
• Operasyon sonrasında vücudu zorlayan hareketlerden kaçınılmalı, yorucu aktiviteler uygulanmamalıdır. Özellikle birkaç haftalık dinlenme süreci iyileşmeyi hızlandırır.
• Göğüse fiziksel temas, yük bindirme ya da darbe gibi durumlardan kaçınılmalıdır.
• Operasyonun ardından ilk 4 ile 6 hafta arasında değişen süreçte güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.
• Hasta işlem sonrası ateşlenme, ısı artışı, nefes darlığı veya göğüs çevresinde kızarıklık gibi durumlarla karşılaşırsa cerraha başvurmalıdır.

Meme silikonu takıldıktan sonra his kaybı olur mu?

Operasyonun tamamlanmasından kısa bir süre sonra memede his kaybı oluşabilir ve bu normal bir durumdur. Fakat meme silikonu takıldıktan sonra uzun süreli his kaybı oluşma riski oldukça düşüktür. Kalıcı his kaybının oluşması meme ucundaki sinirlerle alakalı bir durumdur. Meme implantının yerleştirilmesinde sinirin zedelenmesi, bu durum için bir risk unsuru oluşturabilir. Genellikle meme ucu sinirinin dik geldiği hastalarda düşük bir ihtimal dahi olsa da his kaybı riski mevcuttur. Ancak sık karşılaşılan bir durum değildir. Operasyonda kullanılan teknik ve cerrahi deneyim riski minimalize etme sürecinde önemli bir etmendir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Meme büyütme ameliyatında sonrasında memede şekil ve boyut değişimi, gerginlik ve baskı meydana gelir. Operasyon sonrası ağrı, sızı ve ödem oluşumu da bu sürecin doğal bir sonucudur. Kesiye bağlı yara izi bazı hastalarda belirginliğini yitirse de tamamen ortadan kalkması mümkün olmayabilir. İşlem sonrası memede morarma ile karşılaşılabilir. Genellikle 3. günden sonra ödem atılır ve şişlikler inmeye başlar. 1 hafta içerisinde hastalar günlük yaşam rutinlerine dönebilmektedir. Aktivite için uygunluk süreci ortalama 3 haftadır.

Meme silikonu patlar mı?

Silikon protezlerin baskı yapılması veya delinmesi gibi durumlarda dahi patlama ihtimali oldukça düşüktür. Vücut dokusuyla uyumlu silikon protez maddesinin kullanılması nedeniyle herhangi bir risk durumuyla karşılaşılmaz. Nadiren de olsa bazı hastalarda vücut, silikonu yabancı bir madde olarak görerek atmak isteyebilir. Ancak bu gibi düşük olasılık hallerinin oluştuğu durumlarda kapsül temizleme ameliyatı uygulanarak sorun ortadan kaldırılır.

Meme silikonu alerji yapar mı?

Meme silikonları genellikle herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Ancak alerjik reaksiyon riski anlamında endişe duyan hastaların operasyon öncesinde silikona duyarlılık için alerji testi yaptırması da önerilebilmektedir. Gerek güzellik ürünlerinde gerekse gıdalarda kullanılan silikon maddesinin alerji oluşturma riski oldukça düşüktür.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında emzirebilir miyim?

Meme büyütme ameliyatında süt kanallarına veya süt bezlerine herhangi bir müdahale söz konusu değildir. Hastaların hamilelik sürecinde bebeğe ne kadar süt verebileceği önceden bilinebilecek bir durum olmasa da meme büyütme operasyonu bu durum için bir engel oluşturmaz. Bu nedenle hastalar emzirme eylemini rahatlıkla gerçekleştirebilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Meme dikleştirme, meme büyütme gibi operasyonlar kesi içermesi nedeniyle iz bırakan operasyonlardır. Ancak hastanın gerekli bakımı uygulamasıyla pürüzsüzleşme ve solma gözlemlenebilir, zaman içerisinde iyileşme durumu oluşur ve izler ilk görünümden farklı olarak belirginliğini yitirir. İyileşme için operasyon sonrasında yarayı ovma, kaşıma gibi izlerin kalıcılığını arttıracak hareketlerden kaçınmalı ve cilt yüzeyine temas halinde bulunulmamalıdır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında spor yapabilir miyim?

Ameliyatın ardından 1 aylık süre içerisinde vücudu yoracak, özellikle üst gövdeyi aktif biçimde çalıştıracak aktivitelerden kaçınılmalıdır. İlk 2-3 günlük süreçten sonra yürüyüş yapılabilir. Genellikle 8 haftalık sürenin tamamlanmasıyla yüzme, fitness, tenis gibi sporlara yeniden başlanılabilir. Hasta, fiziksel olarak aktif kullanım alanı gerektiren bir işte çalışıyorsa kısa zaman içerisinde işe dönüş önerilmemektedir.

Meme silikonu ömrü ne kadar?

Günümüzde meme silikonlarının üretiminde yüksek teknolojili ve dayanıklı jeller kullanılır. Amerikan FDA onaylı olarak üretilen, gerekli test ve uygulama aşamalarından geçerek ameliyat sürecine uygun hale getirilen silikonlar vücut yapısına birebir uyumlu olması nedeniyle ömür boyu kullanılabilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında cinsel ilişkiye girebilir miyim?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında 3 haftalık bir iyileşme sürecinin tamamlanması beklenir. 3 haftalık süreç tamamlandıktan sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Meme büyütme ameliyatı devlet tarafından karşılanıyor mu?

Estetik ihtiyaçlar sınıfına giren meme büyütme operasyonları devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Meme egzersiz ile büyütülebilir mi?

Egzersizler meme dokusunun dikleşmesini, sarkmayı önlemeyi, yapısal anlamda gergin ve estetik bir görünümü mümkün kılabilir. Ancak memeyi doğrudan egzersiz ile büyütmek mümkün değildir. Göğsün arka kısmında bulunan pectoralis minör ve majör kaslarının çalıştırılması ile göğüs kafesinde genişleme elde edilebilir. Meme egzersizleri memenin şekillenmesi için yapılabilecek egzersizlerdir. Memenin iç kısmının yağ dokusu ile kaplı olması yalnızca kilo verme ve kilo alma gibi durumlarda boyutsal değişimler yaratabilir. Memenin büyütülmesi için meme büyütme ameliyatı gereklidir.

Meme büyütme ameliyatı fiyatları

Meme büyütme ameliyatı hakkında merak ettiklerinizi sormak, fiyatlar ve operasyon süreci hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, ameliyatla ilgili tüm detayları uzmanımızdan öğrenebilirsiniz.