Hi-fu nedir?

plastik cerrahi hi-fu nedir

Hi-fu nedir?

Yüksek yoğunluklu fokuslu ultrason (High Intensity Focused Ultrasound) olarak bilinen ameliyatsız yüz germe uygulaması HIFU, ses dalgaları aracılığıyla cildi sıkılaştırma, toparlama ve gençleştirme işlemidir. Yaygın kullanımı “fokuslu ultrason” olan bu yöntem pek çok bölgede etkili bir cilt uygulamasıdır. Ciltte kollajen üretimini destekleyen ve yenileme sağlayan ameliyatsız yüz germe uygulaması ciltteki derin katmanlara etki etmesinin yanı sıra yan etki içermeyen ve doğal bir cilt görünümü oluşturan uygulamaların başında gelir. FDA onaylı olan, dekolte ve yüz bölgesinde yer alan çizgilerde beklentilerin üzerinde sonuçlar veren fokuslu ultrason, pek çok farklı bölgeye de uygulanabilmektedir. Ciltte gerginleşmeyi ve sıkılaşmayı sağlayan HIFU cerrahi olmayan (ameliyatsız) bir uygulamadır.

Hi-fu nasıl yapılır?

İşlem öncesinde hastanın cilt yüzeyi temizlenir ve kayganlaştırma-soğutma amaçlı bir jel sürülür. Uygulamanın yapılacağı alana göre seçilmiş başlık hastanın cildinde gezdirilir ve tüm işlem bu prosedür çerçevesinde devam eder. Uygulama sonrasında bir miktar kızarıklık oluşabilir. Nemlendirici bir ürün kullanımı ile kısa sürede kızarıklık ortadan kalkmaktadır. İşlem sonrasında hasta aynı gün içerisinde işine dönebilir veya günlük yaşam rutinine devam edebilir. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez, cilt üzerinde herhangi bir kesi açılmaz.

Hi-fu kimlere yapılır?

Ameliyatsız yüz germe uygulaması ciltte toparlama, yenileme ve gerginleşme gibi amaçlara yönelik olarak yapılan bir uygulamadır. Özellikli anestezi korkusu olan, cildinde sarkma ve gözeneklerinde gevşeme şikayeti bulunan, cildini yenilemek, kollajen oluşumunu desteklemek isteyen, gıdı bölgesinde sarkma probleminden rahatsızlık duyan herkese yapılabilir. Uygulamanın en önemli avantajlarından biri de yüz bölgesindeki sarkmayı ortadan kaldırarak toparlayıcı etki göstermesidir. Ayrıca burun kenarlarında oluşan nazolabial olukların azaltılmasına, dekolte bölgesinin sıkılaştırılmasına ve ince kırışıklarının giderilmesine de doğrudan etki eden bir uygulamadır.

Hi-fu kimlere yapılmaz?

Fokuslu ultrason uygulaması bazı rahatsızlıkları olan kişilere uygulanamamaktadır;

• Vücudunda metal stent taşıyan kişiler,
• Hamileler
• Cilt yüzeyinde enfeksiyon problemi olan hastalar,
• Diyabet ve epilepsi gibi rahatsızlıkları olanlar için HIFU uygulaması yapılamamaktadır.

Hi-fu uygulama alanları

HIFU vücudun pek çok bölgesine uygulanabilen bir işlemdir. Uygulanacak alana göre bir çok başlık tipi bulunur. Kaş üstü, göz çevresi, çene, dekolte, yanak, kol, karın, meme, karın, gıdı, boyun, bacak gibi bir çok bölgede sıkılaştırma, toparlama ve yenileme gibi amaçlar doğrultusunda uygulanabilmektedir.

Uygulama sırasında hedef olarak planlanmış doku üzerine ortalama 65 derecelik ısıtma işlemi uygulanır. Milimetrik ve noktasal atışlar şeklinde yapılması nedeniyle hasta herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Kontrollü ısı artışının gerçekleştirildiği tüm alanlar üzerinde kollajen üretimi hızlanır ve beklenen etkiler uygulanan alanların tamamında belirgin olarak görülür. Uygulama alanları belirlenirken hastanın nelere ihtiyaç duyduğu incelenir ve cildindeki sarkma derecesi dikkate alınır. Bu unsurlara göre oluşturulmuş tedavi planlaması ile hedef olarak seçilmiş pek çok noktada işlem yapılarak cildin sıkılaştırılması mümkün hale gelir.

Hi-fu yaptırmadan öncesinde nelere dikkat edilmeli?

Uygulama öncesinde hastanın dinlenmiş olması ve alkollü içecek tüketimini en az 24-48 saat öncesinde bırakması istenmektedir.

Hi-fu uygulaması ne kadar sürer?

HIFU uygulamasında süre, uygulanacak alana ve tedavi planına göre farklılık gösterir. Genellikle 30 ile 60 dakika arasında değişen işlem süresinden söz edilebilir. Tedavi planının yoğunluğuna göre belirlenen atış sayısı uygulama süresinin artmasına neden olabilir.

Hi-fu uygulaması için tek seans yeterli midir?

Uygulama için tek seans yeterli olabilmektedir. Ancak bölgedeki sarkma durumuna ve cildin ihtiyaç pozisyonuna göre 2-3 seansın gerekli olduğu durumlarla da karşılaşabilir.

Hi-fu etkisi ne zaman görülür?

İşlemin hemen sonrasında sonuçların etkileri görülmeye başlar. 2-3 aylık süre sonrasında ise daha belirgin sonuçların görülmesi mümkündür. Kalıcılık kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 1 ile 2 yıl arasında değişen sürelerde uygulama etkisinin devamlılığı söz konusudur.

Hi-fu uygulaması sonrasında nelere dikkat edilmeli?

• İşlem sonrasında ilk 24 saat içerisinde cilde doğrudan temastan kaçınılmalıdır.
• Bir iki gün sert gıda tüketilmemesi tavsiye edilir.
• İlk 1 haftalık süreçte aşırı egzersizden kaçınılmalıdır.
• Yine uygulama sonrası aşırı sıcak ortamlardan da uzak durulmalıdır.
• Cildin korunması için yüksek faktör özellikli güneş koruyucu krem veya spreylerin kullanılması tavsiye edilir.

Hi-fu uygulamasının zararı var mıdır?

Ameliyatsız bir uygulama olması nedeniyle cilt yüzeyinde yapılabilecek en konforlu uygulamaların başında gelir. Hematom (kan damarı hasarı), his kaybı, sinir hasarı veya iz gibi durumlarla karşılaşılmaması yönünden de tercih edilme oranı oldukça yüksektir. FDA onaylı olması yönünden de klinik olarak kanıtlanma avantajı barındırır. Etkisi 2 yıla kadar sürebilen, işlem sonrası sosyal yaşamdan uzaklaşmayı gerektirmeyen, deride herhangi bir zarar oluşturmayan ve enfeksiyon riski barındırmayan bir uygulamadır. Bu özellikleri sayesinde ameliyat korkusu olan ve cildine estetik bir görünüm kazandırmak isteyen herkese tavsiye edilmektedir.

Hi-fu fiyatları

Yüksek yoğunluklu fokuslu ultrason uygulaması hakkında detaylı bilgi almak, fiyatlar, işlem süreci ve aklınıza takılan sorulara yönelik iletişim için bizi arayabilirsiniz.